Максим Буткевич на Раді Безпеки ООН закликав мобілізувати зусилля для звільнення українських полонених
Колишній військовополонений, журналіст і співзасновник Центру прав людини ZMINA Максим Буткевич закликав світову спільноту докласти всіх зусиль для швидкого звільнення українських військовополонених та цивільних. Також він запропонував створити міжнародні моніторингові механізми, які б дозволили їхнім представникам відвідувати бранців у російських в’язницях.
Про це він заявив у Нью-Йорку під час спеціального засідання Ради Безпеки ООН на тему “Порушення міжнародного гуманітарного права щодо українських військовополонених і затриманих цивільних осіб”.
У своєму виступі на заході Буткевич розповів про заборонені методи ведення війни з боку країни-агресора. Зокрема, він описав її тактику, яка полягає в нещадному обстрілі з артилерії міст і селищ під час облоги з наступним взяттям у заручники їхніх мешканців.
“Захоплюючи місто, знаходили в ньому когось, на чию адресу висували звинувачення у воєнних злочинах. Я також зустрічався з військовополоненими, які перебували в неволі у сфабрикованих справах. Дехто звинувачувався в співпраці з Україною. З них вибивають свідчення, які записуються на відео“, – пригадує правозахисник.
За його словами, окупаційні правоохоронні органи превентивно затримували колишніх військовослужбовців та посадовців. Ці люди вважалися безвісти зниклими, оскільки про їхнє місце перебування нічого не було відомо. Вони зазнавали систематичних катувань, їх примушували до надмірних фізичних навантажень та всіляко принижували.
“Я говорю про тисячі людей, чия доля невідома… Я сам на власні очі все це бачив. Це не якісь окремі випадки, йдеться про систему, в межах якої слідчі органи, наглядачі та колаборанти окупованих територій виконують відповідні вказівки згори“, – зазначив колишній військовополонений.
Буткевич вважає, що всі люди народжуються рівними в правах і повинні ставитись одне до одного в дусі братерства. Однак РФ робить усе всупереч цим тезам. Країна-агресор цілеспрямовано підриває усталені принципи, щоразу порушуючи міжнародне гуманітарне право та Женевські конвенції.
“РФ перетворює їх на жарт, використовуючи їх лише для винесення вироків для військовополонених у сфабрикованих справах“, – наголошує журналіст.
Нагадаємо, ZMINA поспілкувалася з правозахисником Максимом Буткевичем про службу на “нулі”, полон і відновлення.
Відомо, що в Росії, а також на окупованих нею територіях масово судять українських військовополонених за те, що вони брали участь у бойових діях і обороняли країну від ворога. Захисники, які потрапляють у виправні колонії, зазнають систематичних і жорстоких тортур, помирають, так і не дочекавшись звільнення. Так, з лютого 2022 року до жовтня 2024-го з російського полону повернули 184 тіла українців, з яких 169 військових і 15 цивільних.
Також за весь час обмінів тілами між сторонами, що воюють, Україна отримала 88 тіл закатованих українських громадян. До цього Міжнародний комітет Червоного Хреста підтверджував їхнім рідним, що вони перебувають у російському полоні.