Норвегія не надаватиме прихистку біженцям з 14 регіонів України
Норвезький уряд ухвалив рішення розширити список регіонів України, які вважаються безпечними. Це означає, що мешканці цих територій не зможуть претендувати на отримання колективного захисту в Норвегії.
Про це повідомляє норвезький Директорат у справах іноземців (UDI).
До вже визначених шести безпечних областей, які були визнані такими у вересні 2024 року, додали ще вісім:
- Черкаську;
- Чернівецьку;
- Хмельницьку;
- Кіровоградську;
- Київську (лише область, не місто);
- Полтавську;
- Вінницьку;
- Житомирську.
Раніше безпечними вважалися Івано-Франківська, Львівська, Рівненська, Тернопільська, Волинська та Закарпатська області.
Як пояснили в установі, до безпечних регіонів належать ті, де українська влада переважно контролює ситуацію, а російський вплив є мінімальним або зовсім відсутній.
Громадяни, які мешкають у цих регіонах, не матимуть права на колективний захист, якщо вони перебували на цих територіях протягом останніх шести місяців. Проте в управлінні зазначили, що заздалегідь не можуть точно визначити, яке місце проживання вважатиметься останнім постійним.
Утім, заявки від мешканців визнаних безпечними областей розглядатимуться індивідуально. Водночас критерії для отримання індивідуального захисту будуть значно суворішими, ніж для колективного. Заявникам доведеться довести, що українська влада не змогла гарантувати їм належний захист.
Нові правила поширюються на тих, хто подав заявку на захист починаючи з 13 січня 2025 року, а також на біженців, які звернулися по захист із 28 вересня 2024 року та досі не отримали відповіді.
Нагадаємо, що кожен третій із 65 тисяч українських біженців, які проживають у Норвегії, не планує повертатися до України. Згідно з опитуванням Oslo Met, 54% респондентів не впевнені, хочуть вони залишитися чи повернутися, а 34% відповіли, що хочуть залишитися в Норвегії.
Позиція українців, які поки що не впевнені, чи хочуть повертатися додому, залежить від того, як довго триватиме війна та якою Україна буде після війни, кажуть дослідники громадської думки.