Переселенці стали повноправними жителями громад, у яких мешкають: що передбачає новий закон

Дата: 14 Січня 2025 Автор: Марія Красненко
A+ A- Підписатися

6 січня 2025 року президент підписав закон № 3703-IX, який вносить комплекс змін до Закону “Про місцеве самоврядування” – основоположного акта, що визначає систему врядування на місцях та встановлює відповідні можливості для громад. Найбільш обговорюваною в медіа і соцмережах новелою цього закону є те, що внутрішньо переміщені особи (ВПО) тепер визнаються жителями громад. Тож на цю тему можна і треба сказати значно більше.

ВПО можуть використовувати всі інструменти локальної демократії

Українське законодавство відтепер має чітке визначення того, хто є “жителем” громади. І ними, окрім тих, хто зареєстрував чи задекларував своє місце проживання в громаді, є ті, хто там фактично проживає і може підтвердити довідкою про взяття на облік ВПО. Отже, всі подальші права і можливості впливу на місцеве життя поширюються на переселенців. Насамперед ідеться про інструменти локальної демократії або форми участі в розв’язанні питань місцевого значення. Цими ж змінами закріплюється і їхній перелік: місцеві референдуми, загальні збори, місцеві ініціативи, громадські слухання, участь жителів у плануванні та розподілі коштів місцевого бюджету, а також публічні консультації й консультативно-дорадчі органи. Цей перелік не є виключним. Згадані зміни забезпечать для переселенців можливість ініціювати питання, важливі для громади, оцінювати діяльність місцевої влади й планувати бюджет.

Заради справедливості слід зазначити, що окремі громади у своїх статутах чи положеннях про конкретний інструмент (наприклад, положення про бюджет участі) і раніше передбачали можливість використання інструментів ВПО. Втім, така практика не була сталою. Так, громадська організація “Група впливу” у своєму дослідженні від липня 2020 року вказувала, що лише 20% інструментів були доступні ВПО в повному обсязі, 40% могли містити бар’єри у використанні, 40% – були недоступні. Ситуація після повномасштабного вторгнення не зазнала суттєвих змін, оскільки громади остерігалися брати на себе відповідальність щодо такого трактування “жительства”.

Саме ухвалення нових змін розв’язує це питання.

Коли переселенці зможуть голосувати?

У соціальних мережах це стало одним з основних питань у контексті ухваленого закону, навіть попри відсутність перспективи виборів найближчим часом. Відповідь на нього дуже проста. Вони це вже можуть! Переселенці починаючи з 2014 року могли брати участь у загальнонаціональних виборах, а після ухвалення Виборчого кодексу, який набув чинності у 2022 році, і в місцевих. Стало це можливим завдяки кампанії “#КоженГолосВпливає”, до якої 2019 року долучилися десятки організацій та активістів. У 2020 році шляхом зміни виборчої адреси (процедура була доступна також онлайн) можливістю проголосувати на місцевих виборах скористалися понад 100 тисяч переселенців.

ВПО втратили зв’язок із громадами, з яких вони перемістились

Іншим поширеним коментарем у контексті змін, запроваджених законом, було те, що переселенці тепер не мають зв’язку з громадами, які вони покинули, не можуть на них впливати. У цих висловлюваннях я була б обережною. Адже насамперед ніхто не забороняє цікавитись і брати подальшу участь у житті громади, яка перебуває в зоні бойових дій або органи влади якої були релоковані через окупацію території. Зміни, які обговорюються в цій публікації, не обмежують можливість людини використовувати інструменти за зареєстрованим / задекларованим місцем проживання, тобто в громаді, яку людина покинула. Ставитися до цього слід обережно, втім саме ця можливість може забезпечити подальший зв’язок із громадами й готовність туди повертатись. 

Марія Красненко, експертка з питань внутрішнього переміщення


Цей матеріал профінансований UK International Development від уряду Великої Британії; висловлені погляди необов’язково відображають офіційну позицію Уряду Великої Британії

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter