Росія готується до масових порушень прав українців в окупації, які до 30 квітня не отримають російський паспорт

Дата: 06 Січня 2025
A+ A- Підписатися

1 січня 2025 року набрав чинності виданий наприкінці 2024 року російським правителем Владіміром Путіним указ “Про тимчасові заходи щодо врегулювання правового статусу окремих категорій іноземців та осіб без громадянства в Російській Федерації у зв’язку із застосуванням режиму висилання”, який містить загрози громадянам України на тимчасово окупованих територіях (ТОТ). 

Це випливає із самого указу № 1126 та повідомила виданню ZMINA й Українському радіо директорка з адвокації Центру прав людини ZMINA Альона Луньова

Відповідно до указу, “іноземці, які незаконно перебувають на території Росії”, повинні до кінця квітня 2025 року “узаконити” своє перебування або покинути країну. У документі уточнюється, що право на нібито добровільний виїзд або легалізацію надається в період з 1 січня до 30 квітня 2025 року.

Щодо “іноземних громадян, які уклали контракт на проходження військової служби в Збройних силах РФ або військових формуваннях”, відповідно до указу № 1126, “втрачають чинність і не підлягають виконанню раніше ухвалені рішення про депортацію, реадмісію, заборону в’їзду до Російської Федерації, небажаність перебування (проживання) в Російській Федерації, скорочення строку тимчасового перебування в Російській Федерації”.

Виняток становлять іноземні громадяни та особи без громадянства, які “створюють загрозу національній безпеці Російської Федерації, зокрема ті, що виступають за насильницьку зміну основ конституційного ладу РФ, фінансують, планують терористичні (екстремістські) акти, сприяють їхньому вчиненню або безпосередньо вчиняють їх, а також в інший спосіб підтримують терористичну (екстремістську) діяльність або зазіхають на громадський порядок і суспільну безпеку, зокрема беруть участь у несанкціонованих зборах, мітингах, демонстраціях, ходах чи пікетуванні”.
 
Як відомо, Україна не визнає російських паспортів, виданих російською владою громадянам України на ТОТ. Отримання російських паспортів не криміналізується, оскільки українська влада розглядає їх як такі, що отримані під примусом. Громадяни України також не виходять з українського громадянства, відповідно до Закону України “Про громадянство України”.

Читайте також: Репресивна паспортизація: куди звертатися через нав’язані російські паспорти

Натомість українські слідчі порушують кримінальні провадження проти тих, хто організовує паспортизацію громадян України в окупації, та тих громадян України, які воюють проти Збройних сил України на боці Російської Федерації.  

Напередодні ZMINA повідомляла, що за три місяці Кримська правозахисна група задокументувала 63 загиблих кримчан, яких Росія незаконно мобілізувала. 

У другому пункті указу розшукуваного Міжнародним кримінальним судом Владіміра Путіна йдеться, що “іноземців” не видворяють, якщо вони виявили бажання врегулювати свій правовий статус у Росії та відповідають таким вимогам:
  • такі громадяни надали свої біометричні персональні дані відповідно до законодавства РФ або пройшли ідентифікацію за біометричними персональними даними;
  • такі громадяни пройшли медичне обстеження на наявність або відсутність факту вживання наркотичних засобів чи психотропних речовин без призначення лікаря або нових потенційно небезпечних психоактивних речовин, інфекційних захворювань, що становлять небезпеку для оточення, передбачених переліком, затвердженим уповноваженим урядом РФ федеральним органом виконавчої влади, а також захворювання, спричиненого вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ-інфекції), протягом одного року до дати подання заяви;
  • такі громадяни надали документ, передбачений статтею 15.1 федерального закону від 25 липня 2002 року № 115-ФЗ “Про правовий статус іноземних громадян у РФ”, який підтверджує володіння російською мовою, знання історії Росії та основ законодавства Російської Федерації на відповідному рівні;
  • такі громадяни добровільно погасили наявні заборгованості за обов’язковими платежами, що підлягають сплаті відповідно до законодавства Російської Федерації;
  • щодо таких громадян відсутні підстави для відмови у видаванні або анулювання патенту, дозволу на роботу, дозволу на тимчасове проживання, дозволу на тимчасове проживання з метою отримання освіти, посвідки на проживання або підстави для відмови у видаванні чи анулювання візи.

Російська влада скоротила термін перебування без віз до 90 днів на рік для тих осіб, яких вона називає “іноземцями”. 

Водночас російські пропагандистські ЗМІ повідомляють, що до 5 лютого 2025 року, відповідно до постанови російського уряду, МВС Росії має створити реєстр контрольованих осіб, куди вноситимуть осіб, які порушили міграційне законодавство РФ. 

Повідомляється, що після внесення іноземців до реєстру їм буде заборонено “змінювати місце проживання без дозволу МВС РФ, виїжджати за межі суб’єкта РФ або муніципального утворення, де вони проживають”. Вони також не зможуть керувати транспортними засобами, отримувати водійські права, купувати чи продавати нерухомість і автотранспорт та реєструвати це майно. Крім того, буде, зокрема, накладено заборону на укладення шлюбу, реєстрацію юридичних осіб, укладення кредитних договорів, відкриття банківських рахунків, переказ коштів.

5 лютого в РФ набуває чинності закон, що встановлює міграційний режим вислання іноземних громадян або осіб без громадянства, які незаконно перебувають у Росії. Згідно із законодавством, особи, яких російська влада оголошуватиме порушниками, будуть обмежені в окремих правах і свободах. Також до них застосовуватимуться заходи федерального державного контролю у сфері міграції. Пропагандистські ЗМІ повідомляють, що режим вислання поширюватиметься на іноземного громадянина з дня внесення відомостей про нього до реєстру контрольованих осіб.

Правозахисниця Центру прав людини ZMINA Альона Луньова в ефірі Українського радіо розповіла, що країна-окупант з початку свого широкомасштабного вторгнення в Україну поступово змінювала своє міграційне законодавство і законодавство щодо громадянства, щоб спрощувати умови для отримання російських паспортів громадянами України з окупованих територій, вводячи наслідки для тих, хто не отримав цей незаконний документ. 

Зокрема, у березні 2024 року країна-окупант запровадила обмеження щодо права власності й використання свого майна для тих жителів ТОТ, які не отримали російського паспорта і не перереєстрували цього майна.

Альона Луньова

“Ця поступовість викликана тим, що на окупованій території не спостерігалось ажіотажу для отримання російського паспорта. Але вже з початком 2025 року ми бачимо закручування гайок дуже суттєве”, – прокоментувала правозахисниця.

Вона звернула увагу, що 2023 року Владімір Путін ухвалив указ щодо особливостей проживання деяких категорій громадян в РФ, де було написано, що громадяни України, які проживають на ТОТ і не бажають отримати російський паспорт, але водночас бажають залишатися на цих територіях, будуть визнані “іноземцями”. В указі зазначається, що такі громадяни України мають отримати “посвідку на проживання” або документ особи без громадянства, щоб мати змогу проживати на цій території надалі і якщо людина не хоче складати обов’язкову під час отримання російського паспорта присягу на вірність РФ.

“Такі нововведення будуть поширюватися на громадян України, які не отримали російських паспортів і живуть в окупації. Це означає дійсно обмеження в правах. Людина не зможе отримувати соціальні пільги, мати право на безоплатну медичну допомогу, тільки в екстрених випадках, будуть обмеження з працевлаштування і питання з права власності”, – пояснила правозахисниця.

Альона Луньова вважає, що для українців існує можливість депортації з тимчасово окупованих РФ територій, де вони проживають.

“Тобто технічно, якщо громадянин України проживає на території Російської Федерації і на окупованих територіях без російського паспорта і без документа іноземця, він може потрапити до реєстру контрольованих осіб. […] Але насправді Росія не депортує ж і не висилає людей до України. Вони просто затримують громадян України, які, наприклад, на їхню думку, порушили порядок перетину державного кордону з РФ, і поміщають до спеціального центру утримання іноземних громадян. Виникає ризик, що людину затримають і вона буде в умовах несвободи… без надання медичної допомоги, в дуже поганих умовах перебування”, – розповіла Альона Луньова.

Вона вказала, що, до прикладу, РФ депортованих у жовтні 2022 року українських в’язнів з території Херсонщини після відбуття покарання в Російській Федерації і виходу на волю знову затримує і поміщає до центрів утримання іноземних громадян. Їм відмовляють у депортації, тому що з Україною розірвано всі дипломатичні відносини.

“Таких кейсів дуже багато. Є ризик, що РФ абсолютно свавільно утримуватиме людей у місцях несвободи без скоєння будь-якого злочину або порушення закону, навіть російського окупаційного законодавства”, – прокоментувала правозахисниця. 

Як відомо, в Україні після ліквідації Мінреінтеграції відсутній єдиний орган, що опікується громадянами України на ТОТ, який відповідальний за формування єдиної політики в цій сфері та комунікацію з громадянами в окупації. 

Нагадаємо, 25 червня 2024 року Європейський суд з прав людини у своєму рішенні в міждержавній скарзі “Україна проти Росії” (щодо Криму) одноголосно визнав порушення 14 статей Європейської конвенції з прав людини та протоколів до неї. У своєму рішенні суд також наголосив, що Російська Федерація не мала жодних підстав замінювати українське законодавство, українську правову систему в тимчасово окупованому Криму на власну.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter