Членство в ЄС дає унікальні можливості для розвитку: депутат Європарламенту про переваги євроінтеграції на прикладі Литви
Після вступу до ЄС українці відчують низку позитивних змін – від зростання зарплат до можливості здобувати освіту і працювати за кордоном.
Про це розповів депутат Європарламенту і віцеспікер Сейму Литви Паулюс Саударгас в інтерв’ю “Еспресо”.
Литва стала членом ЄС 2004 року. Для вступу країна провела серйозні реформи. За словами Саударгаса, українці можуть сміливо користуватися литовським досвідом інтеграції до ЄС.
“Не існує жодних недоліків членства. Це взаємовигідний процес. Литва, безумовно, зіткнулася з викликами у впровадженні певних реформ, але, як ми бачимо зараз, членство в ЄС дає унікальні можливості для зростання і розвитку”, – сказав політик.
За його словами, участь Литви у внутрішньому ринку ЄС з його 500 млн споживачів була ключовим фактором економічного зростання країни.
“Для України приєднання до єдиного ринку наочно продемонструє відчутні переваги членства в ЄС у вигляді зростання економіки, створення робочих місць та підвищення якості життя”, – зауважив депутат Європарламенту.
Він додає, що спільною відповідальністю ЄС та його союзників буде виділення ресурсів, необхідних для відновлення України. Україна зможе збільшити свій ВВП і налагодити міцні зв’язки з промисловістю ЄС, що сприятиме процвітанню та економічній потужності.
Про те, як зміниться життя пересічних громадян після приєднання до ЄС, Паулюс Саударгас розповів з власного досвіду.
“По-перше, я відчув свободу пересування в межах ЄС. Це дозволило багатьом литовцям працювати й навчатися за кордоном. Наприклад, понад 42 000 студентів взяли участь у програмі Erasmus+, що свідчить про розширення освітніх можливостей”, – зазначив він.
Після вступу до ЄС ВВП на душу населення у Литві зріс з приблизно 6 000 євро у 2004 році до понад 23 000 євро у 2022 році. До 2023 року середня заробітна плата складала майже 2 000 євро, порівняно з 431 євро на момент вступу до ЄС 20 років тому.
За інформацією Саударгаса, з 2004-го по 2020 рік Литва отримала близько 18 млрд євро з європейських структурних та інвестиційних фондів. Їх спрямували на підтримку інфраструктури, досліджень, енергетичної незалежності та освіти.
Україна є єдиною країною, яка проходить процес інтеграції до ЄС і водночас захищається від агресії РФ. Відкриття переговорів про вступ за таких обставин вже є значним досягненням, звертає увагу політик.
Водночас Україні необхідно провести суттєві реформи. Основна увага прикута до фундаментальних реформ, які стосуються правосуддя, свободи, безпеки, а також підвищення прозорості та ефективності роботи уряду.
“Україна створила потужний послужний список реформ, довівши, що її інституції здатні виконувати свої обіцянки. Але важливо посилити комунікацію щодо ключових досягнень. Ми повинні зробити так, щоб голос України чули в усіх країнах ЄС. Маємо висвітлювати історії успіху в інноваціях та ефективних розслідуваннях, антикорупційних реформах”, – наголосив він.
У 2024 році підтримка вступу до ЄС досягла рекордного рівня серед українців. Європейську інтеграцію України підтримують 69% опитаних українців, що на 14% більше, ніж у лютому 2022 року.