Кабмін ухвалив стратегію реформування психоневрологічних та інтернатних закладів: що зміниться
Кабінет Міністрів України 24 грудня ухвалив Стратегію реформування психоневрологічних, інтернатних закладів та деінституціалізації догляду за людьми з інвалідністю та похилого віку. Передбачається, що відповідні послуги будуть надаватися на рівні громад.
Про це повідомляє Урядовий портал.
Стратегію розробило Міністерство соціальної політики, до обговорень долучилися громадські та міжнародні організації. Документ передбачає розвиток у територіальних громадах системи надання соціальних, медичних, освітніх та інших послуг.
“Важливо створити для людей старшого віку та людей з інвалідністю, які потребують допомоги, таку систему підтримки, яка б враховувала їхні реальні потреби. В цій системі ці люди будуть повноцінними членами соціально-економічного життя громади”, – сказала міністерка соціальної політики Оксана Жолнович.
Вона додала, що втілення стратегії дозволить розбудувати суспільство, в якому нормою буде створення всіх умов для якісного життя цих людей з перспективою поступового припинення влаштування до закладів інтернатного типу та трансформації інституцій.
Стратегію планують реалізовувати в три етапи:
- 2025–2026 роки – розроблення необхідних змін до законодавства; сприяння формуванню інклюзивного суспільства.
- 2027–2030 роки – зміна чинної системи фінансування послуг для осіб з інвалідністю та осіб похилого віку; розвиток ринку надавачів послуг; формування мережі закладів стаціонарного догляду; підготовка фахівців для надання послуг; продовження проведення інформаційних кампаній для підвищення обізнаності громадськості про права осіб з інвалідністю та осіб похилого віку.
- 2031–2034 роки – забезпечення безбар’єрного доступу осіб з інвалідністю та осіб похилого віку до необхідних послуг та медичної, соціальної та психологічної допомоги; забезпечення повної інтеграції в соціальне та економічне життя; продовження проведення інформаційних кампаній; оцінювання реалізації стратегії.
Зазначається, що стратегія відповідає виконанням міжнародних зобов’язань, які взяла на себе наша держава в межах Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, а також передбачена Планом України з метою реалізації ініціативи ЄС Ukraine Facility.
Раніше в Мінсоцполітики розповіли, що на початок 2024 року в 152 психоневрологічних інтернатах в Україні утримували понад 23 тисячі людей.
В Україні є 259 інтернатних закладів, більшість з яких (72,9%) розташовані в сільській місцевості. Таке розташування може заважати деінституалізації.