У Львові відкрилася виставка про незаконно утримуваних Росією українських цивільних

Дата: 16 Грудня 2024
A+ A- Підписатися

У Львові відкрилася виставка “Мистецтво заради свободи: невидимі цивільні українці в заручниках Росії”, організована спільнотами Common Sense Communications та  PR Army. Громадські організації публічно виставили 10 робіт українських та європейських ілюстраторів у ратуші міста. На картинах зображено боротьбу українських бранців за виживання в російській неволі. 

Про це повідомляє кореспондент видання ZMINA.

Фото: Медійна ініціатива за права людини

За словами керівниці програм громадської організації Common Sense Communications Ольги Кирилович, митці через свої роботи прагнули розповісти про тяжку долю бранців Кремля та їхню щоденну боротьбу за виживання. У такий спосіб ілюстратори намагаються привернути увагу до проблем звільнення цивільних з російських катівень.

Борис Петруньок та Ольга Кирилович. Фото: Common Sense Communications

Зокрема, Кирилович наголошує, що мистецтво може стати “м’якою силою”, яка допоможе привертати увагу закордонної аудиторії до воєнних злочинів Росії, скоєних на території України.

Іноземці часто уникають відвертого обговорення важких тем, пов’язаних з війною, тому художні проєкти є надзвичайно важливими”, – вважає активістка.

Як зауважує аналітик Центру прав людини ZMINA Борис Петруньок, терор цивільного населення на окупованій території є складовою довгострокової державної політики РФ. Так, на початку вторгнення окупаційні сили намагалися затримати всіх цивільних, яких вони вважали потенційно нелояльними до окупантів. Водночас військові та ФСБ прагнули перевірити якомога більшу кількість цивільного населення.

Фото: Common Sense Communications

“На цей момент на тимчасово окупованих територіях періодично відбуваються рейдові перевірки населення. Зокрема, на предмет отримання документів російського зразка. Також є ризик свавільного затримання будь-кого. Хочу наголосити, що свавільні затримання зазвичай поєднуються зі скоєнням інших злочинів жорстоким поводженням, тортурами та сексуальним насильством”, – пояснює експерт.

За словами аналітика, Росія часто утримує як військовополонених, так і цивільних інкомунікадо. Тобто держава-агресор відмовляється повідомляти про їхнє місце перебування та причини затримання. Проти таких людей не висувають жодних обвинувачень.

Однак ми маємо докласти всіх зусиль для встановлення місця перебування і звільнення цих людей, – додає Петруньок.

Голова департаменту документування Медійної ініціативи за права людини Анастасія Пантелєєва підкреслила, що росіяни починаючи з 2014 року незаконно викрадають, утримують та катують цивільних українців. Окупанти продовжують вчиняти злочини проти людяності на давно окупованих частинах Донеччини, Луганщини та Криму.

“Здавалося б, росіяни витіснили звідти всіх, хто міг чинити хоч якийсь спротив, але це продовжується. Станом на зараз МІПЛ відомо про 1877 цивільних українців, яких Росія затримала з початку повномасштабного вторгнення, – зазначає експертка.

Організатори планують показати виставку за кордоном – у Португалії, Франції, Німеччині. 

Нагадаємо, за словами Омбудсмана Дмитра Лубінця, наразі в російських в’язницях незаконно утримуються понад 16 тисяч громадян України. Але ця цифра не є остаточною через відсутність механізму верифікації.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter