Попри обміни, з російських тюрем повернулися лише 5% цивільних: у Києві пройшла акція на підтримку бранців Кремля
Вчора, 14 грудня, відбулася чергова акція “Зустрінемо Різдво вдома”, організована ГО “Цивільні в полоні”. На заході були присутні близько 500 учасників, серед них були родини бранців.
Про це передає журналістка ZMINA.
Члени родин незаконно утримуваних в Росії українців провели акцію біля головної ялинки на Софійській площі. Вони вишикувалися півколом, тримаючи у руках портрети своїх близьких чи знайомих. Крім цього, організатори заходу влаштували невеличку театральну виставу за участю дітей та дорослих. Одягнені у костюми янголів та святого Миколая самодіяльні актори прикрасили принесену ними ж ялинку іграшками. Після цього свої кульки з обличчями рідних, що перебувають у російській неволі або сімейними фото, додали учасники акції. Також організатори роздавали усім присутнім різдвяне печиво.
Захід підтримали українські зірки Міла Нітіч, Максим Гордєєв та Fajna.
Під час свого виступу одна з засновниць “Цивільних в полоні” Юлія Хрипун нагадала присутнім, що їхня організація була створена два роки тому. Це дозволило об’єднати всі родини “під одним дахом” та чинити тиск на владу для прийняття важливих для них рішень.
“Наші представники їздили в міжнародний адвокаційний тур. Нас чули в Європарламенті та на міжнародних конференціях. І ми сподіваємось, що це все нам допоможе”, – зазначила Хрипун.
За словами активістки, їхня спільнота не лише бореться за звільнення цивільних, які перебувають у російських катівнях, а й намагається покращити українське законодавство з метою створення належних умов для реабілітації вже звільнених. Адже всі, хто повертається з неволі, перебувають у жахливому фізичному та емоційному стані.
“Але найголовніше для нас, як і для вас, є те, щоб наші рідні повернулися з російського полону. І це найболючіша тема. З початку повномасштабного вторгнення лише 5% з тих, кого повернули з полону, були цивільними. Але кількість бранців постійно зростає. І найгірше, що час для них невпинно спливає. Їх тримають у жахливих умовах: без нормального харчування, свіжого повітря та медичної допомоги”, – розповіла активістка.
За словами Хрипун, родини цивільних вийшли на чергову акцію, щоб вкотре нагадати про їхніх рідних. І перехожі, що проходили повз них, приєднувалися до заходу або розміщували у соцмережах фотографії на їхню підтримку.
Одна з учасниць акції, Тамара Рижкова, прийшла нагадати про свого брата – Павла Орлова. Чоловіка росіяни викрали ще у березні 2022 року на Харківщині. Наразі лише відомо, що його незаконно утримують у Костромській області РФ.
“Єдине побажання, – щоб мій брат та інші цивільні повернулися якнайшвидше додому живими та здоровим. Хотілось б, щоб він це Різдво зустрів дома з сім’єю. Щоб Україна перемогла”, – сказала жінка.
Знайомі, які прийшли підтримати родини цивільних, побажали скорішого возз’єднання всіх сімей, яких на майже три роки розлучила РФ.
“Щоб вони повернулися живими та неушкодженими. Щоб нарешті всі родини були разом зі своїми дружинами, чоловіками та дітьми”, – наголосила учасниця акції Олена.
Іншою учасницею акції була Левицька Тетяна, дружина Романа Левицького, якого росіяни викрали разом з його братом Дмитром та другом Сергієм Шпаком 18 березня 2022 року. Чоловік мешкав з родиною у селі Тарасівщина Київської області, однак його разом з іншими окупанти викрали на одному з блокпостів у селі Миколаївка. Туди чоловіки поїхали, аби відвезти людям гуманітарну допомогу. Спочатку їх тримали на території заводу “Вікналенд”, а згодом вивезли до Росії. На щастя, у квітні 2022 року Дмитра Левицького звільнили з СІЗО Брянської області. Однак його брат Роман, якого незаконно утримують у Тульській області РФ, і досі залишається в неволі. Міжнародний комітет Червоного Хреста підтвердив Тетяні, що Роман перебуває у російській тюрмі.
“Звільнені з полону дуже обережно розповідають про стан здоров’я незаконно ув’язнених. Вони не хочуть травмувати родини подробицями жорстокого тюремного побуту. Але з різних джерел до нас доходить інформація про всі жахи, які там кояться. Молимося і сподіваємося, що знайдуться захисні сили, які дозволять їм це все витримати”, – розповіла Тетяна.
Жінка розчарована роботою державних структур та відомств, дотичних до питань звільнення цивільних. Поки їхні рідні роками перебувають у неволі, жодних дієвих механізмів щодо їхнього повернення так і не розробили. Досі ніхто не знає, як це втілити у життя.
“Щоразу ми чуємо одні й ті самі розмови від різних посадовців. І ці всі обіцянки так і залишаються нереалізованими. Я не знаю, що має статися, аби повернули мого чоловіка. Яка у нас є надія? Чекати кінця війни? Чи як?” – зазначила дружина цивільного бранця Кремля.
Також на акції були присутні родини цивільних, яких викрали в Енергодарі. За словами Альони Романенко, жительки окупованого міста, наразі у російській неволі перебуває 12 містян, 5 з яких незаконно засудили на 12 та більше років, а троє вважаються безвісти зниклими. Рідні бранців неодноразово зверталися до МАГАТЕ, але поки жодного результату не отримали.
“Одинадцять з них є працівниками Запорізької АЕС, які залишилися після окупації міста для обслуговування станції. Це необхідно було зробити задля безпеки українців та недопущення аварійних ситуацій. Ці люди весь час перебували під ворожим тиском”, – зазначає вона.
Нагадаємо, за словами українського Омбудсмана Дмитра Лубінця, станом на 6 грудня вдалося організувати 58 обмінів і повернути в Україну 3 767 полонених. У цю цифру також входять 168 цивільних.