Правозахисники закликали МКС розслідувати вбивство українських військовополонених в Оленівці

Дата: 12 Грудня 2024
A+ A- Підписатися

Регіональний центр прав людини разом з Медійною ініціативою за права людини, Українською Гельсінською спілкою, Yahad-In Unum, OSINT FOR UKRAINE та ГО “Спільнота родин Оленівки” закликали Міжнародний кримінальний суд розслідувати вбивство захисників Маріуполя, вчинене окупаційною російською владою у Волноваській виправній колонії №120 в Оленівці в ніч з 28-го на 29 липня 2022 року.

 Про це повідомляє Медійна ініціатива за права людини (МІПЛ).

Фото з відкритих джерел

Згідно зі статями 28 та 8 (2, а, і-іi) Римського статуту, правозахисники закликали МКС розслідувати масове вбивство та катування військовополонених в Оленівці, оскільки вони мають всі ознаки воєнних злочинів. Громадські організації наполягають на тому, щоб запросити у Палати досудового провадження видачу ордерів на арешт винних.

“Ми віримо, що міжнародне правосуддя продемонструє свою непохитність, і винні у цих жахливих воєнних злочинах понесуть заслужене покарання“, – йдеться у повідомленні.

За даними авторів звернення, у виправній колонії протягом різного часу утримували близько 2500 оборонців Маріуполя. Як свідчать очевидці, військовополонених тримали у жахливих антисанітарних умовах. З захисників постійно знущались: били, катували, не надавали медичної допомоги та обмежили контакт з рідними. Своїми діями та нелюдським ставленням до полонених російська окупаційна влада систематично порушувала Женевську конвенцію.

Правозахисники реконструювали події у колонії, що відбулися в ніч з 28-го на 29 липня 2022 року. Проаналізувавши свідчення потерпілих та залишені сліди на їхніх тілах, експерти дійшли висновку, що всередині одного з бараків сталося поспіль два вибухи, що призвели до пожежі. Тієї ночі загинуло приблизно 45 українців, а зазнали поранень близько 200. Згодом через навмисне ненадання меддопомоги адміністрацією тюрми померло щонайменше дев’ятеро людей. Як встановили фахівці, РФ навмисно підірвала один з бараків.

“На момент трагедії колонія перебувала під повним контролем російських окупаційних сил, що підтверджує відповідальність російської сторони“, – наголошують автори.

На думку правозахисників, до вчинення воєнних злочинів, ймовірно, причетні начальник колонії Сергій Євсюков (ймовірно, загинув 9 грудня 2024 року в окупованому Донецьку) та його заступник Дмитро Нейолов, директор так званої державної служби виконання покарань міністерства юстиції “ДНР” Юрій Дорошенко, директор Федеральної служби виконання покарань РФ Аркадій Гостєв, його заступники Валерій Боярінєв та Рустам Степаненко, так званий керівник угруповання ФСВП у “ДНР” Кирило Попов, голова Слідчого комітету РФ Олександр Бастрикін та його заступник Костянтин Корпусов, командувач Південним угрупованням військ РФ в Україні у червні–вересні 2022 року Сергій Суровікін.

Автори звернення направили до Міжнародного кримінального суду разом зі зверненням фото- та відеоматеріали, а також свідчення потерпілих.

Нагадаємо, представники Офісу генпрокурора 29 липня 2022 року після нічного теракту росіян до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесли відомості за фактом обстрілу військовими РФ колишньої виправної колонії в селищі Оленівка на Донеччині за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 438 Кримінального кодексу України – про порушення законів та звичаїв війни.

Співробітники Головного слідчого управління СБУ в ході досудового розслідування провели комплексну експертизу зброї та слідів і обставин її використання. За  висновком експертизи, вибух на території колонії було спричинено внаслідок застосування реактивного термобаричного гранатомета.

В Офісі генпрокурора поінформували, що за результатами проведених судових молекулярно-генетичних експертиз з-поміж загиблих внаслідок вибуху в Оленівці у ніч з 28-го на 29 липня 2022 року, чиї тіла вдалося повернути на підконтрольну Україні територію, ідентифікували 33 особи.

Триває ідентифікація інших 24 повернутих тіл, які могли перебувати у цій колонії.

Також серед повернутих на підконтрольну Україні територію як потерпілих опитали 13 військовослужбовців – ексв’язнів колонії, де стався вибух.

СБУ повідомила про підозру двом громадянам України – Сергію Євсюкову та Дмитру Нейолову, які обіймали посади начальника та першого заступника начальника установи створеної угрупованням “ДНР” на базі колонії. Їм інкримінують жорстоке поводження з військовополоненими, поєднане з умисним вбивством, вчиненим за попередньою змовою групою осіб (ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 438 КК України). Також у СБУ розповіли, що у листопаді 2022 року обох окупантів зняли з “посад”, наразі вони переховуються на тимчасово окупованій частині Донеччини.

На сайті президента 11 липня 2023 року опублікували петицію з проханням започаткувати на державному рівні дні скорботи та вшанування пам’яті захисників, страчених внаслідок теракту в колонії №120 смт Оленівка. Її ініціювала Марія Алєксєєвич, представниця громадської організації “Спільнота родин Оленівки”.

Петиція набрала понад 25 тисяч голосів, однак відповіді президента досі немає. 

Розслідувати злочин, вчинений окупантами в Оленівці, можуть лише дві міжнародні інституції – Європейський суд з прав людини та Комітет з прав людини ООН. Перша не діє, оскільки пройшло багато часу після теракту, а у другої немає процедури направлення місій до місця подій для встановлення фактів трагедії. Комітет розглядає надані йому документи та вирішує, чи держава, на території якої відбувся злочин, дотрималась взятих на себе зобов’язань.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter