В Україні понад 23 тисячі людей живуть у психоневрологічних інтернатах
На початок 2024 року у 152 психоневрологічних інтернатах в Україні утримували понад 23 тисячі людей.
Такі дані озвучили у Мінсоцполітики.
Посадовці кажуть, що Україна досі є країною, де чимало людей, зокрема молоді з інвалідністю, вимушені жити в інтернатних закладах.
Загалом в закладах системи соціального захисту обласного рівня мешкає понад 37 тисяч людей. З них понад 10 тисяч людей утримували у 69 будинках-інтернатах для літніх та тих, хто має інвалідність, понад 3 тисячі — у 36 дитячих будинках-інтернатах, а ще понад 9 тисяч – у стаціонарних відділеннях постійного або тимчасового проживання центрів у територіальних громадах.
З роками кількість тих, кого утримують у таких закладах, зростає: протягом 2020 року до інтернатних закладів влаштували понад 3 тисячі людей, у 2021-му — понад 4,5 тисячі, у 2022-му — 5,5 тисячі, а у 2023-му — понад 5,5 тисячі.
Нині в уряді розробляють стратегію реформування психоневрологічних, інтернатних закладів та деінституціоналізації догляду за людьми з інвалідністю та літніми. Розрахований документ буде до 2034 року, а до його створення долучили громадські організації.
Більшість інтернатних закладів в Україні розташована в сільській місцевості, що може заважати деінституалізації.
Нагадаємо, що понад половину українців вважають, що люди з психічними або ментальними порушеннями небезпечні для суспільства. Як виявилось, ставлення до людей із психічними чи ментальними порушеннями не таке толерантне, як до людей з інвалідністю загалом.