Правозахисники подали в ООН петицію у справі кримського політв’язня, журналіста Владислава Єсипенка
Міжнародна правозахисна організація Freedom Now подала петицію в Робочу групу ООН з безпідставних затримань (WGAD) від імені незаконно засудженого окупаційною владою Криму журналіста, фрилансера “Крим.Реалії” Владислава Єсипенка.
Про це повідомили на сайті видання.
У розпорядженні “Крим.Реалії” наявний документ з переліком численних випадків, коли російська влада порушувала права Єсипенка, який виконував журналістську роботу в окупованому Росією Криму.
Петиція публічна, її попередній розгляд WGAD проведе найближчими тижнями. Потім документ передадуть російському уряду, він матиме 60 днів на відповідь.
Якщо Росія не відповість, як зазвичай і буває, WGAD продовжить розгляд справи та зробить свій висновок.
Владислав Єсипенко – український журналіст, фрилансер “Крим.Реалії”. До арешту висвітлював соціальну та екологічну проблематику, проводив опитування кримчан.
Окупаційна влада Криму затримала його 10 березня 2021 року в Сімферополі. Російська спецслужба інкримінувала українцю порушення ч. 1. ст. 223.1 Кримінального кодексу РФ, (“незаконне виготовлення, перероблення або ремонт вогнепальної зброї, її основних частин…”). 16 березня ФСБ РФ заявила, що Єсипенко нібито вів “розвідувально-підривну діяльність в інтересах українських спецслужб”, а саме “здійснював фото- і відеофіксацію місцевості, об’єктів життєзабезпечення і місць масового перебування людей” у Криму.
Начальник Управління взаємодії зі ЗМІ та громадськістю СБУ Артем Дехтяренко в коментарі виданню ZMINA заперечив, що журналіст співпрацював зі Службою безпеки України. Водночас він наголосив, що органи влади РФ та окупаційна адміністрація відповідальні за порушення норм міжнародного права, політичні переслідування та незаконні затримання українців, зокрема на території Автономної Республіки Крим.
16 лютого 2022 року незаконний “суддя” Дилявер Берберов засудив Єсипенка до шести років позбавлення волі в колонії загального режиму та штрафу в розмірі 110 тисяч рублів. Російське обвинувачення вимагало для Єсипенка 11 років позбавлення волі.
Пізніше, 18 серпня 2022 року, незаконний “Верховний суд республіки Крим” пом’якшив вирок Єсипенку до п’яти років колонії загального режиму та штрафу 110 тисяч рублів.
У Міністерстві закордонних справ України назвали “політично вмотивованим” ухвалений Єсипенку вирок.
Держдепартамент США також засудив вирок Єсипенку, назвавши його “ще одним прикладом зловживань російської окупаційної влади у Криму”.
Європейська федерація журналістів (EFJ) назвала “пародією на правосуддя” російський “вирок” у Криму в кримінальній справі проти Єсипенка.
Сам Єсипенко стверджує, що російські силовики його катували, зокрема електричним струмом, домагаючись потрібних для ФСБ свідчень.