Із 2025 року МОЗ запроваджує жорсткіший контроль над психіатричними оглядами

Дата: 25 Листопада 2024
A+ A- Підписатися

З 1 січня 2025 року в Україні почнуть діяти нові, суворіші вимоги до медичних установ, які здійснюють психіатричні огляди.

Про це повідомляє Міністерство охорони здоровʼя.

Фото: Freepik

У МОЗ пояснили, що ці зміни спрямовані на запобігання зловживанням у сфері проведення психіатричних оглядів. Зокрема, вони мають унеможливити випадки, коли довідки про проходження огляду видають без фактичного огляду, а заклади, що проводять процедуру, не мають відповідних спеціалістів.

Починаючи з 2025 року попередні, періодичні та позачергові психіатричні огляди, включно з перевірками на вживання психоактивних речовин, зможуть виконувати виключно медичні заклади, які відповідають низці критеріїв. Вони повинні:

  • мати ліцензію на медичну практику за спеціальністю “Психіатрія”;
  • укласти договір з НСЗУ на надання психіатричної допомоги дорослим і дітям у стаціонарних умовах, через мобільні мультидисциплінарні команди або амбулаторно;
  • бути зареєстрованими в електронній системі охорони здоров’я.

Також право на проведення таких оглядів матимуть медичні установи, підпорядковані Державному управлінню справами, Міноборони, МВС (зокрема, ДСНС, Держприкордонслужбі, Нацгвардії), СБУ, СЗРУ та Держспецзв’язку, за умови відповідності ліцензійним та професійним вимогам.

Ці зміни закріплені наказом МОЗ №1759 від 15 жовтня 2024 року, який вносить корективи до Порядку проведення психіатричних оглядів. Відповідно до нових правил, огляди обов’язково мають здійснювати лікарі-психіатри, що працюють у зазначених закладах, зареєстровані в електронній системі охорони здоров’я та пройшли тематичну підготовку.

Також удосконалено організаційні вимоги до проведення оглядів. Вони стосуються, зокрема, збору матеріалів, ідентифікації особи, яка проходить процедуру, внесення інформації до електронної системи, а також використання кваліфікованих електронних підписів.

Результатом огляду стає видавання відповідної довідки (форма № 100-2/о), в якій зазначається наявність чи відсутність протипоказань для виконання певної роботи. Працівник або кандидат на посаду зобов’язаний надати цей документ роботодавцю під час працевлаштування, а також у строки, передбачені для періодичних оглядів. Термін дії довідки становить 12 місяців. Проте після завершення цього строку працівник не може бути автоматично відсторонений від роботи – повторний огляд проводиться лише відповідно до встановленої періодичності.

МОЗ наголошує, що витрати на організацію та проведення психіатричних оглядів мають покривати роботодавці.

Нововведення почнуть діяти з початку 2025 року.

Нагадаємо, що минулого тижня Верховна Рада в першому читанні підтримала законопроєкт №12030, який вносить до законодавства положення щодо психічного здоров’я як окремої сфери.

Документ, якщо його ухвалять остаточно, має змінити таке: 

  • розподілити повноваження між держустановами, неурядовими організаціями та приватним сектором, що опікуються психічним здоров’ям; 
  • ввести єдину термінологію, стандартизувати послуги й визначити мультидисциплінарний підхід як найкращий; 
  • гарантувати право на якісні та доступні послуги, а також захистити персональні дані пацієнтів; 
  • увести сертифікацію навчання спеціалістів у сфері психічного здоров’я, а також унормувати їхнє безперервне навчання;
  • стимулювати роботу організацій, що займаються саморегуляцією сфери;
  • впровадити інноваційні методи та наукове підґрунтя для ефективної підтримки системи; 
  • встановити міжнародні стандарти та запровадити систему нагляду за якістю роботи фахівців.

Читайте також: Україна позбувається пережитків каральної психіатрії. Чи все вдається?

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter