Правозахисники виступили проти вилучення пенсій ВПО в проєкті держбюджету-2025

Дата: 20 Листопада 2024
A+ A- Підписатися

Коаліція громадських організацій, що опікуються питаннями захисту прав постраждалих унаслідок збройної агресії проти України, розкритикувала положення проєкту державного бюджету на 2025 рік, який передбачає примусове повернення до Пенсійного фонду коштів з рахунків внутрішньо переміщених осіб (ВПО) в Ощадбанку. Міністерство фінансів України повідомило про плани вилучити 11,3 млрд гривень.

Про цей йдеться в позиції коаліції правозахисних організацій.

Згідно з проєктом, кошти забиратимуть у переселенців, які не користувалися пенсійними рахунками понад рік або не пройшли вчасно фізичної ідентифікації. Правозахисники наголошують, що така норма прямо суперечить українському законодавству.

“Жодним чинним нормативно-правовим актом не передбачено списання коштів з банківських рахунків через їх невикористання чи непроходження фізичної ідентифікації”, – підкреслюють експерти.

Правозахисники нагадали владі, що пенсія – це майно громадянина, а позбавлення майна без належних правових підстав – серйозне порушення права з боку держави. 

Відповідно до Цивільного кодексу України, списання коштів без розпорядження власника можливе лише за рішенням суду або у випадках, прямо передбачених законом чи договором між банком і клієнтом. У ч. 3 ст. 321 ЦКУ вказано, що примусове відчуження об’єктів права власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної потреби на підставі й у порядку, встановлених законом, і за умови попереднього та повного відшкодування їхньої вартості, крім випадків, встановлених ч. 2 ст. 353 ЦКУ, а саме: в умовах воєнного або надзвичайного стану майно може бути примусово відчужене у власника з наступним повним відшкодуванням його вартості. 

Ба більше, сам закон про держбюджет не може встановлювати такі обмеження прав громадян, переконані правозахисники.

Подібне втручання в право власності порушує не лише українське законодавство, але й міжнародні зобов’язання України, зокрема Європейську конвенцію з прав людини.

Правозахисники нагадали, що будь-яке втручання в майнове право особи має передбачатися законодавством мати легітимну мету в інтересах суспільства, а також бути пропорційним. 

Як зазначають правозахисники, згідно зі статтею 86 Закону “Про платіжні послуги”, у разі помилкового списання коштів банківська установа зобов’язана не лише повернути кошти, але й сплатити пеню в розмірі 0,1% суми за кожен день прострочення, але не більш ніж 10% загальної суми.

Проти зазначеної норми в законопроєкті виступили такі учасники коаліції: Громадський холдинг “Група впливу”, “Донбас SOS”, БО “БФ “Стабілізейшен Суппорт Сервісез”, “Крим SOS”, Центр прав людини ZMINA, “Схід SOS”, Кримська правозахисна група та благодійний фонд “Право на захист”.

Вони закликають народних депутатів вилучити цю норму з проєкту бюджету.

Напередодні громадські організації оприлюднили тіньовий звіт для Єврокомісії, де вказали на проблеми в політиці щодо внутрішнього переміщення і просять владу їх усунути. Попри певні законодавчі зміни політика держави щодо ВПО нестабільна – уряд періодично змінює рішення про скорочення або продовження фінансової допомоги, що створює напруженість у суспільстві.

Раніше правозахисники оприлюднили 11 пріоритетних кроків у сфері захисту прав людини в умовах широкомасштабної збройної агресії на 2024 рік.

Коаліція громадських організацій, які опікуються питаннями захисту прав постраждалих унаслідок збройного конфлікту, закликала Кабінет Міністрів забезпечити виплату пенсій ВПО на загальних підставах і продовження соціальної підтримки найвразливіших груп.

Правозахисники вказують, що з 2014 року уряд України почав розмежовувати підхід до виплат пенсій ВПО й іншим громадянам України, які проживали на підконтрольній території України. Були запроваджені додаткові обмежувальні вимоги до ВПО (наприклад, проходження періодичної ідентифікації, обмеження вибору банку тільки АТ “Ощадбанк”, додаткові підстави припинення для виплат пенсій, не передбачені на рівні закону).

Натомість щодо осіб, переміщених після 24 лютого 2022 року, доступ до пенсій був спрощений. Цілком поділяючи такий підхід уряду, правозахисники зазначають, що необхідним є продовження скасування обмежувальних норм законодавства стосовно виплати пенсій особам, які були змушені переміститися до широкомасштабного вторгнення, а також забезпечення виплати їм пенсійної заборгованості в повному розмірі.

Коаліція наголосила на важливості посилення роботи з метою справедливого надання допомоги на проживання ВПО. Правозахисники переконані, що припинення допомоги має відбуватися лише після впровадження програм для покращення економічної самостійності ВПО та забезпечення житлом. Також уваги потребує доступна та своєчасна комунікація рішень уряду щодо критеріїв для призначення допомоги.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter