Правозахисники надішлють нардепам заклик нарешті повноцінно відкрити парламент для журналістів
Низка правозахисних організацій та медіа вчергове звернулася до парламентарів із закликом відкрити Верховну Раду для роботи журналістів.
Текст звернення опублікували на сайті Руху “Чесно”.
Від 2022 року доступ журналістів до засідань парламенту та кулуарів закрили, а засідання майже всіх комітетів перейшли в онлайн, тож на них не запрошують експертів від громадськості.
Деяким журналістам мали дозволити працювати в Раді вже цього року, втім, як констатують автори звернення, вони продовжують стикатися з обмеженнями. Нині їх пускають у пресцентр, але не пускають у кулуари та в ложі преси.
Правозахисники вже казали, що відкритість парламенту прямо впливає на довіру до нього суспільства. Соціологія показує, що серед українців довіра не перевищує 29%.
Водночас понад 50% громадян вважають, що відкритість Ради залежить саме від присутності журналістів у кулуарах або ложах для преси. Цей варіант відповіді випереджає навіть варіант із відновленням онлайн-трансляції засідань, до чого також закликають правозахисники.
Експерти рекомендують розширити доступ журналістів до засідань парламенту і комітетів, удосконалити процедури акредитації з прозорими критеріями, а також забезпечити рівні умови доступу для всіх медіа.
Рекомендації розішлють депутатам, що працюють у профільних комітетах, та представникам керівництва парламенту.
Під закликом поставили свої підписи Рух “Чесно”, Інститут масової інформації, Центр протидії корупції, Центр спільних дій, “Вокс Україна”, Антикорупційний центр “Межа”, а також видання Bihus.info, “Українська правда”, “Главком” і “Детектор медіа”.
Нагадаємо, що під час часткового відновлення доступу медіа до Ради спікер парламенту Руслан Стефанчук захотів “сформувати пул журналістів, які ставлять до себе високі репутаційні вимоги”.
Посадовець не уточнював, що це за вимоги та які журналісти під них підпадають.