Нардеп Княжицький закликав парламент проголосувати за кримськотатарську національно-територіальну автономію
Народний депутат від фракції “Солідарність” Микола Княжицький під час виступу в парламенті заявив про важливість створення національно-територіальної автономії Криму.
Про це йдеться у відеотрансляції пленарного засідання Верховної Ради України.
Заява Княжицького стосувалася проєкту Постанови №12121 “Про утворення Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань підготовки проєкту основних засад державної політики України щодо взаємодії з національними рухами малих та корінних народів Російської Федерації”.
“Це [створення національно-територіальної автономії Криму] вшанування прав кримськотатарського народу, корінного народу Криму, який має історичне право на цю землю та бачить своє майбутнє в складі України як наші партнери та друзі”, – пояснив він.
Княжицький додав, що якщо цього не зробити, то розмови про Крим і його статус триватимуть, що лише шкодитиме українській позиції.
“Як ми не хочемо, щоб хтось вирішував долю України без України, так само і про Крим не можна говорити без урахування позиції кримськотатарського народу. Крим – це наша спільна земля, і ми маємо будувати спільне майбутнє, не ігноруючи права кримськотатарського народу на голос”, – наголосив депутат.
Читайте також: Кримськотатарська автономія зробить непорушною територіальну цілісність України – Рефат Чубаров
У квітні 2024 року ZMINA повідомляла про результати соціологічного дослідження, відповідно до якого лише 20% українців вважають, що Крим після деокупації має бути кримськотатарською автономією.
Раніше, напередодні, правозахисники оприлюднили 11 пріоритетних кроків у сфері захисту прав людини в умовах широкомасштабної збройної агресії на 2024 рік. Один із кроків для Кабінету Міністрів у цьому списку – визначити державну стратегію відновлення державної влади та реінтеграції населення деокупованих територій України.
Правозахисники констатують, що попри понад 10 років війни РФ Україна на державному рівні не розробила політик, які мають забезпечити ефективне відновлення владних інститутів на територіях, що перебували під тривалою окупацією, та реінтеграцію населення деокупованих територій.
Йдеться про систему дій, які держава має вжити для формування нормативної бази перед деокупацією, щоб мешканці ТОТ та іншої території України мали чітке розуміння, яким буде їхнє майбутнє після звільнення територій від російської окупації. Також держава має визначити, якою після деокупації буде політика щодо документів, виданих в окупації, зокрема судових рішень, документів, що посвідчують право власності, чи будуть запроваджені заходи з очищення влади (люстрації), як працюватимуть на звільнених територіях соціальна, освітня, медична системи.