До 10% українців із синдромом Дауна можуть ефективно працювати, якщо створити умови – експерти
Від 2 до 10% українців із синдромом Дауна можуть узяти участь у відкритому ринку праці, проте для цього треба створити необхідні умови.
Про це під експертної дискусії в Українському кризовому медіацентрі повідомила координаторка проекту підтриманого працевлаштування ВБО “Даун Синдром” Іванна Віхтинська.
За її словами, для того, щоб люди з ментальною інвалідністю мали змогу працювати, необхідно створити певні умови праці: скорочений режим дня, знаходження певних функцій, які вони можуть виконувати, створення прийнятних умов і для працівника, і для роботодавця.
“Допомоги в цьому випадку потребують обидві сторони”, – зазначила Віхтинська.
Наразі в Україні люди із синдромом Дауна працюють у сфері обслуговування, ретейлі, у закладах громадського харчування, в торгівельних залах, у сфері ландшафтного дизайну, з дітьми та людьми похилого віку.
“Дуже важливий момент, який має бути вирішеній Україні, – це підготовка кадрів. Першопричина проблем із працевлаштуванням людей із синдромом Дауна в Україні – недостатня інклюзивність. У Європі під час навчання людина 50% часу проводить разом з тими, з ким вона в майбутньому буде працювати”, – підкреслює керівниця проекту “Перспектива 21.3” ВБО “Даун Синдром” Аренда Василенко ван де Рей.
Експерти закликали Міністерство освіти і науки та Міністерство соціальної політики, які мають опікуватися таким людьми, ухвалити низку важливих рішень для того, аби люди із синдромом Дауна мали змогу самореалізовуватися на робочому місці: покращити якість спеціальної освіти, забезпечити заклади освіти асистентами, які працюють з учнями та студентами, що мають ментальну інвалідність, а також субсидіювати роботодавців, які працевлаштовують таких людей.
Центр прав людини “Зміна” не так давно розповідав історію Кейт Грант – дівчини з Північної Ірландії, яка має синдром Дауна та працює моделлю. Вона досягла значних вершин, але її історія не єдина, пов’язана з подоланням соціальних стереотипів щодо краси та здоров’я.