“Загроза життю є”: у Криму хочуть посадити до в’язниці 62-річного Ремзі Куртнезірова з безстроковою інвалідністю
За даними Офісу омбудсмана України, у списку політв’язнів із Криму, у яких діагностовано важкі хронічні захворювання, понад 40 осіб. Водночас у Центру прав людини ZMINA є дані про те, що станом на листопад цього року вже 67 позбавлених волі з політичних мотивів кримчан критично потребують медичної допомоги і не отримують її.
Наразі тюремне ув’язнення за політичними мотивами загрожує ще одному кримчанину. 62-річний кримський татарин Ремзі Куртнезіров із безстроковою інвалідністю вже пів року перебуває під домашнім арештом. ФСБ Росії підозрює його в “організації діяльності терористичної організації” через кілька аудіозаписів розмов у сільській мечеті. За цим звинуваченням Куртнезірову загрожує до 20 років позбавлення волі. Його донька та адвокат вважають, що ув’язнення – це пряма загроза його життю. Розповідаємо історію Ремзі Куртнезірова.
Обшук
До 2000 року Ремзі Куртнезіров працював музикантом – грав на скрипці. Близько 20 років тому він залишив професію і за ініціативою односельців почав проводити колективну п’ятничну молитву в селищі Лобанове в Джанкойському районі Криму як імам. Після інсульту Куртнезіров склав свої повноваження і вже кілька років перебуває під наглядом лікаря. 5 березня 2024 року він прокинувся від несподіваного шуму у дворі.
“Усі спали. Тато перший відчинив двері й побачив багато озброєних людей. Вони швидко увірвалися в будинок і різко повалили його на підлогу. Він звернувся до них: “Підніміть мене, будь ласка, бо я не можу самостійно”, – згадує той день його донька.
Співробітники ФСБ поставили Ремзі Куртнезірова на ноги і почали обшукувати кімнати. Вони швидко пересувалися будинком, потім оглянули горище, господарські будівлі.
“Весь час поспішали і дивилися у вікна – боялися, що зберуться сусіди”, – розповідає донька.
Поруч із будинком Куртнезірових розташовані магазини, будинок культури і школа – людей з автоматами у дворі неможливо було не помітити.
“Під час обшуку в батька тиск підскочив до 230. Йому викликали швидку допомогу. Я стала їм казати, що в нього інвалідність безстрокова, він без сторонньої допомоги не справляється, а один бік тіла не працює нормально. Але вони (силовики – Ред.) все одно продовжували. У нього раніше був ішемічний інсульт, складна операція на серці, діагностовано цукровий діабет”, – додає жінка.
О сьомій годині ранку слідчі дії закінчилися. Ремзі Куртнезірова посадили в машину і відвезли в будівлю управління ФСБ у Сімферополі.
Адвокатка: “Була вражена, наскільки хвороба зробила його старим”
Усі свої кроки донька та дружина колишнього імама обговорювали з адвокатом за угодою Сафіє Шабановою, з якою познайомилися в день обшуку. Захисниця дізналася про обшук, коли на її телефон прийшло повідомлення від доньки Куртнезірова.
Родичі імама розповіли, що він дуже хворий.
“За роком народження я бачила, що це не зовсім стара людина, але коли я його побачила – була вражена, наскільки хвороба зробила його старим”, – описує першу зустріч із ним Сафіє Шабанова.
Адвокат попросила сім’ю Куртнезірових негайно привезти всі медичні довідки та численні виписки з лікарень. У документах вказувалися хвороби, з якими, згідно з російським законодавством, не можна перебувати під вартою, оскільки вони входять до переліку захворювань, що перешкоджають відбуванню покарання. Це положення ще 2004 року було затверджено урядом РФ, але далеко не кожен ув’язнений із проблемами зі здоров’ям зрештою домагається своїх прав.
“Ми негайно зняли копії документів, відвезли слідчому ФСБ, і він побачив, що його захворювання є в переліку. Він підготував клопотання про обрання Куртнезірову домашнього арешту”, – розповіла Сафіє Шабанова.
Домашній арешт
“Під час першого слідчого заходу, одразу після обшуку, батькові сказали, що на нього (в обвинуваченні – Ред.) є близько 20 аудіозаписів розмов зустрічей мусульман Джанкойського району Криму. Після цього його доправили в ізолятор тимчасового тримання. Там змусили роздягнутися й оглянули. Після цього відвели в камеру. У ній він провів ніч”, – згадує донька.
За версією слідства, Куртнезіров керував “Джанкойським осередком” ісламської політичної партії Хізб ут-Тахрір і проводив релігійні збори.
“Як мені здається, організатор – це особа, яка може налагодити якісь зв’язки, організувати роботу, тримати зв’язок між учасниками цієї групи, ну а те, що він там із кимось розмовляв про релігію, – який тут склад?”, – дивується адвокатка.
Коли наступного ранку після обшуку Ремзі Куртнезірова відвезли до суду, суддя визначила взяти його під арешт до 4 травня 2024 року. Але під домашній – за станом здоров’я колишнього імама. Інспектор ФСВП відвіз його додому. Куртнезірову одягли браслет і попередили, що тепер йому регулярно телефонуватимуть і перевірятимуть.
“Будинок у нас – дев’ять на 12 метрів. Ось ці параметри інспектори встановили. На ґанок можна вийти повітрям подихати, і все”, – пояснює донька.
Вона згадує, як співробітники зателефонували перевірити присутність її батька вдома вперше:
“Відповіла я. Вони кажуть: “Чому ви берете слухавку?”. Я сказала, що він у туалеті. Вони сказали, що арештант завжди повинен сам піднімати слухавку”.
На допити у ФСБ і експертизи Ремзі Куртнезірова інспектори ФСВП возять на службовій машині.
“Одного разу вони вирішили знімати відбитки пальців. Ліву зняли одразу, а праву – намагалися, крутили, але взагалі не змогли. Тому що після інсульту пальці скручені й не розкриваються. У підсумку вони ліву руку тільки зняли і все”, – зазначає дочка колишнього імама.
Адвокат Сафіє Шабанова вважає, що суд зобов’язаний врахувати діагнози Куртнезірова під час ухвалення вироку. Але раніше Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону засудив до 12 і 17 років реального ув’язнення Амета Сулейманова з інвалідністю через хворобу серця та Олександра Сізікова з інвалідністю по зору.
“Стан Ремзі Куртнезірова, у разі поміщення його в СІЗО або колонію, в будь-який момент може погіршитися і, не дай Боже, призвести до гірших наслідків. Про це, звичайно, не хочеться думати, але загроза життю є”, – побоюється адвокатка.