Число справ щодо вбивств українських військовополонених цього року зросло більш ніж у чотири рази – ОГП
Дата:
12 Листопада 2024
Цього року кількість кримінальних справ, відкритих за фактами вбивств українських військовополонених російськими силами, збільшилася більш ніж учетверо в порівнянні з показниками за 2022 і 2023 роки.
Про це повідомили в Офісі генерального прокурора у відповіді на запит від hromadske.
Від початку повномасштабної війни Офіс генпрокурора разом з обласними прокуратурами здійснював процесуальне керівництво в 51 кримінальному провадженні, відкритому за фактами вбивств українських військовополонених.
У попередні роки вже розпочали досудове розслідування в 16 кримінальних провадженнях: вісім справ відкрили у 2022 році та ще вісім – у 2023-му.
З початку 2024 року правоохоронці розпочали розслідування в 35 нових кримінальних провадженнях, пов’язаних з убивствами полонених українців. Зокрема, у січні зареєстрували три справи, у лютому – шість, у березні – одну, у квітні – дві, у травні – одну, у червні – дві, у липні – три, у серпні – дві, у вересні – п’ять, у жовтні – сім, а в листопаді – три.
Під час візиту до Брюсселя 12 листопада Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець сказав в інтерв’ю кореспондентці “Радіо Свобода”, що вбивства українських військовополонених є свідомою стратегією, яку використовує Росія для залякування своїх солдатів і зміни міжнародного порядку у світі.
Лубінець вважає, що росіяни вчиняють такі дії цілеспрямовано. Він пояснює це тим, що мета такої тактики полягає в тому, щоб “зв’язати” російських солдатів кров’ю, аби вони не здавалися в полон, розуміючи, що є воєнними злочинцями. За його словами, через страту українських військовополонених російським солдатам дають зрозуміти, що в разі їхнього здавання в полон їх чекає така сама доля.
Також, як зазначає Омбудсман, російська сторона намагається показати, що сучасна система міжнародного гуманітарного права неефективна, тому відкрито ігнорують норми міжнародного гуманітарного права та Женевських конвенцій.
На його думку, Росія взяла курс на підрив чинної системи міжнародного права, демонструючи, що вона не діє. Водночас, використовуючи таку стратегію, росіяни прагнуть просунути власні інтереси в процесі змін цієї системи, зокрема, наприклад, збільшення числа країн – постійних членів Ради Безпеки ООН серед тих, хто підтримує Російську Федерацію.
Нагадаємо, що напередодні Уповноважений Верховної Ради з прав людини скерував до ООН та Міжнародного комітету Червоного Хреста листи, щоб ті відреагували на випадок розстрілу російськими військовими військовополонених бійців ЗСУ.
Черговий випадок убивства військовополонених зафіксували на Курщині. У ролику, знятому з дрона, видно, як поряд з технікою розстрілюють щонайменше двох бійців.
Дякуємо,
Ваше повідомлення надіслано!
01054, Київ, вул. Ярославів Вал 33Б, 3 поверх
Дякуємо,
Ваше повідомлення надіслано!
Щоп’ятниці отримуйте найцікавіші матеріали тижня: важливі новини та актуальні анонси, розлогі тексти й корисні інструкції.