До проєкту стратегії розвитку системи правосуддя ввійшло запровадження перехідного правосуддя на деокупованих територіях – Мудра
До підготовленого проєкту Стратегії розвитку системи правосуддя та конституційного судочинства на п’ять років увійшло питання забезпечення перехідного правосуддя на деокупованих територіях.
Повний перелік питань, які ввійшли до стратегії, під час презентації в Києві Тіньового звіту до розділу 23 “Правосуддя та фундаментальні права” Звіту Європейської комісії щодо України озвучила заступниця керівника Офісу президента Ірина Мудра.
За її словами, стратегією передбачено розроблення та реалізацію заходів з відновлення системи правосуддя на деокупованих територіях, введення в дію перехідного правосуддя.
“Дуже важливо мати єдину стратегію розвитку системи правосуддя. З урахуванням наявної спроможності наших органів державної влади й синергії між владою та громадянським суспільством – звісно, з допомогою наших міжнародних партнерів – вона дасть той результат, на який ми очікуємо для задоволення запиту нашого суспільства на справедливість і, відповідно, запиту Європейського Союзу, щоб стати повноцінним учасником великої європейської сім’ї”, – прокоментувала вона.
“Тут потрібно відпрацювати алгоритми, кадровий резерв, матеріально-технічне забезпечення”, – прокоментувала вона.
Також документ містить питання судової системи та судочинства, прокуратури, адвокатури та юридичної освіти.
Питання реформування адвокатури охоплює:
- періодичне переобрання складу керівних органів адвокатури;
- проведення незалежних аудитів, фінансових звітів;
- належний допуск до адвокатської професії;
- єдиний іспит, який проводиться з використанням цифрових технологій;
- прозорі та ефективні дисциплінарні процедури;
- усунення монопольного становища Вищої школи адвокатури щодо підвищення кваліфікації адвокатів;
- перегляд правил адвокатської етики, посилення етичних стандартів.
Ірина Мудра повідомила, що в стратегії закладено заходи, спрямовані на розв’язання багатьох питань, які також висвітлені в тіньовому звіті.
“Ми можемо і мусимо плідно співпрацювати з метою вдосконалення системи правосуддя, забезпечення і захисту основоположних прав. Дуже важливо мати єдину стратегію розвитку системи правосуддя з урахуванням, звісно, наявних спроможностей наших органів державної влади”, – сказала вона.
Заступниця керівника Офісу президента повідомила, що багато чує від партнерів, як вони захоплюються Україною та українцями під час такої екзистенційної війни.
“Вони захоплюються, що ми маємо бажання та спроможні проводити такі глобальні реформи в системі правосуддя. Хотілося б так само захоплюватись і нашими міжнародними партнерами, які б мали бажання і спроможності реформувати глобальне правосуддя. На жаль, на сьогодні Україна є драйвером усіх процесів реформування міжнародного права та притягнення агресора до відповідальності й відновлення справедливості. Поки ми не отримуємо тих результатів від наших партнерів, на які ми сподіваємося”, – сказала Ірина Мудра і закликала їх до реформ міжнародного правосуддя.
Під час презентації звіту віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України, міністерка юстиції України Ольга Стефанішина підкреслила, що співпраця з громадянським суспільством – основа реформ, які наближають Україну до членства в ЄС.
“Це унікальний формат, коли влада долучається до презентації тіньового звіту, який сформований українським громадянським суспільством. Така співпраця вже дозволила досягти того, що ще декілька років тому вважалося неможливим. І я завжди кажу про те, що зміни, спрямовані на утвердження верховенства права, є вимогою українського суспільства, яке є найбільшим вочдогом усіх процесів трансформацій у державі. Тож, звичайно, ми маємо взяти до уваги рекомендації, відзначені у звіті. Адже наша ціль не тільки вступ до ЄС, але й закріплення європейських принципів і цінностей на рівні законодавства, на рівні інституцій та на рівні нашого мислення”, – сказала Стефанішина і додала, що державні інституції не будуть настільки ефективними в реалізації цих цілей без підтримки, критики й взаємодії з громадськістю.
Напередодні Комітет з питань інтеграції України до ЄС на своєму позачерговому засіданні обговорив звіт Єврокомісії щодо України. Адвокаційна директорка Центру прав людини ZMINA Альона Луньова під час свого виступу вказала на існуванні позиції, що у звіті про розширення ЄС не має бути питань і вимог, які стосуються тимчасово окупованих територій та захисту прав людини в умовах подолання наслідків війни. Утім вона наголосила, що йдеться про мільйони людей, права яких можуть бути й уже обмежені внаслідок відсутніх у державі політик щодо документів, виданих в окупації, щодо притягнення до відповідальності тощо.
Правозахисниця висловила переконання, що ці ризики не можна ігнорувати, оскільки це також стосується фундаментальних прав.