Уряд перевірятиме отримувачів соцвиплат та послуг, щоб грошей у бюджеті вистачило усім
Уряд перевірятиме фінансово-майновий стан при наданні соціальних виплат та послуг, щоб грошей у бюджеті вистачило усім, хто цього потребує.
Про це розповіла перша заступниця міністра соціальної політики України Дарія Марчак в медіацентрі “Україна”.
Наступного року у проєкт бюджету на програми соціальної підтримки заклали менше грошей, ніж цьогоріч. Марчак пояснює, що нині соціальні видатки фінансують здебільшого завдяки підтримці партнерів, але ці кошти не грантові, а кредитні.
“Фактично ми це фінансуємо в борг. І значна частина наших пенсійних виплат фінансується коштом допомоги партнерів. Обсяг цієї підтримки є обмеженим. І на наступний рік у нас, хоч ми й хотіли б бачити зростання видатків на соціальну сферу, поки що закладено зменшення видатків саме на соціальні виплати”, – каже вона.
Уряд, за словами посадовиці, розуміє, що зможе профінансувати потреби в соціальних допомогах, у видатках на протезування та видатках на соціальні послуги. Серед пріоритетних напрямів виокремили п’ять:
- захист українців від ризику бідності;
- підтримка людей з інвалідністю;
- створення умов, щоб кожна дитина виховувалась в сімейному середовищі;
- забезпечення гідної старості для людей похилого віку;
- розвиток системи соціальних послуг.
В умовах повномасштабної війни кількість громадян, яким потрібна допомога та соціальний захист, значно зросла. Так, у 2022-му лише із січня до листопада на соцвиплати з бюджету виділили понад 374 мільярди гривень, у 2023-му за рік – 450 мільярдів, а у 2024-му ця сума змінилась ще більше. Цього року більшість із кожної тисячі гривень у бюджеті йде на оборону, ветеранів, соцвиплати, медицину та освіту.
Нагадаємо, що у парламенті почали обговорювати створення “збалансованої системи” соцвиплат в Україні. Річ у тім, що формулювання про соціальні та економічні права людини в сучасній редакції української Конституції є декларативними, з чим погоджуються деякі правозахисники.