Олегу Сенцову виповнилось 43 роки: як відзначили день народження політв’язня?
13 липня, у день народження політв’язня Олега Сенцова, в Україні та світі люди провели низку акції, присвячених незаконно засудженому у Росії українцю.
Олегу Сенцову, який вже шостий рік зустрічає свій день народження у російській в’язниці, виповнилось 43 роки. У Києві в цей день пройшла низка акції, в яких взяли участь друзі режисера, рідні політв’язнів та небайдужі люди.
Так, на Контрактовій площі у столиці активісти влаштували перфоманс “За межею”: актори студії PostPlayLab Анастасія Сегеда та Олександра Тетеріна із зав’язаними за спиною руками, сидячи навколішки, намалювали карту Криму та вивели крейдою імена Сенцова та інших бранців Кремля. Акцію відвідала також мати політв’язня Олександра Кольченка, якого судили разом з Сенцовим.
“Я не могла пропустити цю акцію, оскільки мій син теж є політв’язнем, тим паче він проходив за однією справою із Сенцовим. Ми прийшли підтримати наших хлопців. Хотілося б особисто привітати Олега, побажати йому здоров’я, сил, творчих успіхів, швидшого звільнення. Ми будемо продовжувати боротися за них”, – розповіла вона журналістам “Укрінформ”.
Також до дня народження політв’язня українські митці провели акцію “Ніч з Олегом Сенцовим”. Вони читали тексти кримчанина та показали документальний фільм Громадського телебачення “Етапом через пів-Землі”, який розповідає про сфабриковану справу українця.
13 липня акції на підтримку Сенцова пройшли не тільки в Україні, але й у США, Канаді, Великій Британії, Німеччині, Латвії, Люксембурзі та Росії. У Москві активісти вийшли з плакатами, на яких написали цитати Сенцова.
Напередодні дня народження Сенцова його адвокат Дмитро Дінзе розповів, що політв’язень почуває себе добре у колонії та передає всім вітання.
Нагадала про день народження режисера й Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова. На своїй сторінці у фейсбук вона назвала кримчанина “символом незламності усіх українських політв’язнів”.
Водночас 13 липня українське МЗС в черговий раз виступило з вимогою до Росії звільнити Сенцова.
Як відомо, Олег Сенцов активно протестував проти окупації Криму, а в березні 2014 року його затримали російські силовики та звинуватили в тому, що він нібито хотів підірвати пам’ятник Леніну в Сімферополі та підпалити офіс колишньої Партії регіонів. На суді він заявив про тортури і політичне переслідування. Підконтрольний Кремлю суд дав українцю 20 років в’язниці.
У травні 2018 року Сенцов оголосив голодування, вимагаючи звільнення всіх українських політв’язнів. Він протестував 140 днів, але припинив, коли йому погрожували почати примусове годування.