У світі збільшується кількість письменників, яких ув’язнюють за їхні висловлювання – PEN America
За останні п’ять років істотно зросла кількість письменників, ув’язнених за їхню діяльність. Станом на 2023 рік у світі за ґратами перебувають 339 авторів. Це найвищий показник з моменту запуску індексу Freedom to Write п’ять років тому. Для порівняння: у 2019 році було 238 ув’язнених письменників.
Такими є дані щорічного індексу Freedom to Write від PEN America.
Також зростає кількість ув’язнених письменниць – із 35 до 51. У звіті зазначається, що в Ірані увʼязнили найбільшу кількість письменниць у світі: із загального числа увʼязнених у країні 49 письменників жінок – 15. Більшість із них засудили за підтримку руху Woman Life Freedom і критику законів, які дискримінують жінок.
Серед ув’язнених – лауреатка Нобелівської премії миру й премії PEN / Barbey Freedom to Write 2023, правозахисниця Наргес Мохаммаді.
Перше місце за кількістю ув’язнених письменників посів Китай: там за ґратами перебувають 107 осіб. Більшу частину з них ув’язнено за висловлювання в інтернеті продемократичних поглядів або критики офіційної політики.
До переліку країн, які позбавляють письменників волі, також увійшли: Саудівська Аравія, Вʼєтнам, Ізраїль (включно з територією Палестини), Білорусь, Росія, Туреччина, М’янма, Еритрея.
“Авторитарні режими інстинктивно розуміють важливу роль, яку відіграють письменники і свобода слова в сприянні критичному дослідженню, зміцненні зв’язків між людьми й культивуванні бачення кращого світу, що ґрунтується на фундаментальних правах людини. Вони визнають силу слова для утвердження історичної правди, розвитку чи підтримки культури й притягнення до відповідальності окремих осіб й інституцій. Через це репресивні уряди й панівні кола в усьому світі намагаються придушити або контролювати письменників”, – наголосили в PEN America.
Нагадаємо, що з початку російської окупації Криму на півострові зафіксували два заочні арешти та дев’ять притягнень до кримінальної відповідальності жінок. Із 2014 року в КРЦ стало відомо про арешт журналістки Гульсум Халілової й дочки кримського політв’язня Елеонори Бекірової. Також до кримінальної відповідальності російські окупанти притягнули дев’ять кримських активісток.
Читайте також: Індекс свободи преси-2023: журналістика в світі опинилася під загрозою індустрії фейків