В Азербайджані заарештували 13-го журналіста, підозрюваного в незаконному фінансуванні від міжнародних донорів
В Азербайджані заарештували журналіста Імрана Алієва за звинуваченнями в незаконному отриманні фінансування від міжнародних донорів.
Про це повідомили в Комітеті захисту журналістів (CPJ).
За даними азербайджанських медіа, засновника та виконавчого директора незалежного інформаційного видання Meclis.info, яке пише про парламент країни й часто вказує на помилки законодавців, затримали 18 квітня 2024 року в столичному міжнародному аеропорту Баку.
Наступного дня Хатаїнський райсуд міста постановив залишити Алієва під вартою на два місяці за звинуваченням у контрабанді валюти.
Алієв став 13-м азербайджанським журналістом, який був заарештований за звинуваченнями в контрабанді валюти, пов’язаної з отриманням міжнародних донорських коштів, з листопада 2023 року на тлі погіршення відносин із Заходом.
Згідно з повідомленнями родичів журналіста, поліція побила його та вдарила струмом під час затримання, у нього були синці під очима та травми на тілі.
Знайома зі справою особа на умовах анонімності повідомила CPJ, що поліція змусила Алієва підписати документ і відмовитися від права на адвоката.
“Масові арешти журналістів за звинуваченнями в незаконному отриманні грошей від шановних міжнародних донорів є втіленням цинізму з боку азербайджанської влади, коли ця влада витратила два десятиліття, фактично унеможливлюючи для незалежних, критично налаштованих ЗМІ отримати фінансування як удома, так і за кордоном”, – сказала координаторка програм CPJ у Європі та Центральній Азії Гульноза Саїд.
Станом на 22 квітня за звинуваченнями, як щодо Алієва, в Азербайджані перебувають під вартою ще десять журналістів – шість із розслідувального проєкту Abzas Media, двоє з онлайн-мовника Kanal 13 і двоє з Toplum TV. Ще двох співробітників Toplum TV відпустили до суду.
Влада Азербайджану залишила дуже невелику можливість західним донорам для підтримки незалежної журналістики в країні, сказав CPJ борець за свободу преси, азербайджанський журналіст у вигнанні Емін Гусейнов. По-перше, некомерційні організації мають бути зареєстровані, а потім їм потрібен офіційний дозвіл на надання грантів незалежним ЗМІ – у чому зазвичай відмовляють, пояснив він.
Раніше занепокоєння затриманням в Азербайджані незалежних журналістів та громадських активістів висловив Євросоюз. Такий стан речей може свідчити про згортання простору для незалежної журналістики та суперечить міжнародним зобов’язанням країни, наголосили в ЄС.