Меджліс назвав загрозу закриття ATR порушенням прав кримських татар
Відмова у перереєстрації та загроза закриття незалежних кримськотатарських ЗМІ – порушення законних прав та інтересів кримськотатарського народу.
Про це йдеться в заяві Меджлісу кримськотатарського народу, опублікованому на офіційній facebook-сторінці.
У тексті заяви сказано, що над незалежними кримськотатарськими друкованими та електронними ЗМІ нависла реальна загроза закриття. При цьому зазначено, що вони відіграють важливу роль у процесі відродження, збереження і розвитку кримськотатарської мови, культури, національних традицій.
“Єдиною причиною припинення з 1 квітня 2015 року мовлення єдиних у світі кримськотатарського телевізійного каналу “ATR”, дитячого телевізійного каналу “Лялє” і радіостанції “Мейдан”, виходу друкованих видань “Авдєт”, “Къырым” та інших, діяльності інформаційного агентства “QHA”, є відмови влади в їх перереєстрації“, – йдеться в повідомленні.
Керівництво цих ЗМІ неодноразово подавало документи на перереєстрацію, але отримувало невмотивовані відмови. Такі дискримінаційні дії з боку влади викликали обурення кримськотатарського співтовариства, їх засудили правозахисники, журналісти та громадські діячі, відзначають в Меджлісі. Проблема обговорювалася на міжнародному рівні – на зустрічах з депутатами Європарламенту, в Комітеті ООН з прав людини, з Верховним комісаром ОБСЄ у справах національних меншин і президентом Туреччини.
Меджліс, спираючись на статтю 16 Декларації ООН про права корінних народів, яка передбачає, що “корінні народи мають право створювати свої власні засоби масової інформації на своїх мовах і отримувати доступ до всіх видів засобів масової інформації, які не належать корінним народам, без будь-якої дискримінації“, вважає відмову в перереєстрації порушенням законних прав та інтересів кримськотатарського народу.
Як пише портал “Крим. Реалії“, 28 березня на Майдані Незалежності в Києві відбулася акція на підтримку першого кримськотатарського телеканалу ATR. Організаторами акції виступили кримськотатарський молодіжний центр, громадська ініціатива “КримSOS” та Комітет із захисту прав кримськотатарського народу. Учасники акції вишикувалися у формі тамги (родовий знак кримських ханів Гераїв) і заклеїли роти стрічкою. У руках вони тримали плакати “Врятуйте ATR”, “Не вбивайте ATR” українською, російською, кримськотатарською та англійською мовами. Організатори акції спрямували звернення до президента України і міжнародного співтовариства з закликом не допустити закриття телеканалу.