У Раді зареєстрували законопроєкт, який дозволить зберігати репродуктивні клітини загиблих військових

Дата: 31 Січня 2024
A+ A- Підписатися

У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №10448, який дозволить зберігати й використовувати для народження дітей репродуктивні клітини загиблих військовослужбовців та військовослужбовиць.

Про це повідомив голова Комітету здоровʼя нації Михайло Радуцький.

У пояснювальній записці зазначається, що внаслідок бойових дій захисники та захисниці України отримують поранення, які призводять до втрати ними репродуктивних функцій. Такі поранення позбавляють цих громадян можливостей стати біологічними батьками, що значно обмежує право на батьківство або материнство. Ця проблема особливо актуальна для молодих людей.

Згідно із законопроєктом, захисник чи захисниця, чиї репродуктивні клітини зберігаються в кріобанках, мають заповнити відповідне розпорядження. Так військові зможуть розпорядитися своїми репродуктивними клітинами.

Військовий або військова визнається батьком або матір’ю народженої в такий спосіб дитини. Для поширення на таких дітей пільг у законопроєкті пропонується внести зміни до Цивільного та Сімейного кодексів України.

У разі загибелі захисника чи захисниці репродуктивні клітини коштом держави зберігатимуть протягом трьох років. Після закінчення цього терміну подальше зберігання може бути продовжене коштом іншої людини чи компанії, яку вказано в розпорядженні.

Наразі невідомо, коли парламент розглядатиме цей законопроєкт і голосуватиме за нього.

Водночас нардепка Оксана Дмітрієва зазначила, що у Верховній Раді також зареєстрували законопроєкт про внесення змін до статті 281 Цивільного кодексу України щодо збереження генофонду українського народу.

“У разі народження дитини від загиблого захисника – він буде батьком дитини і це буде зазначено у відповідних документах. Тому всі пільги, які передбачені для дітей загиблих захисників та захисниць будуть поширені на їхніх дітей”, – написала депутатка.

Нагадаємо, ухвалений торік Верховною Радою закон, що дозволяє військовим безоплатно зберігати свої репродуктивні клітини в кріобанках за державний кошт, збиралися змінити або скасувати, оскільки він містить норму про знищення збережених статевих клітин у разі смерті військовослужбовця, яка обурила громадськість.

Увагу на цю норму звернула адвокатка Олена Бабич. Вона консультувала вдову військовослужбовця, яка разом з чоловіком помістила клітини на зберігання ще до ухвалення закону, а тепер через ухвалений закон, ймовірно, не зможе стати матір’ю їхньої спільної дитини. 

Історія обурила чимало людей, серед яких громадські діячі та військові. До прикладу, військова та письменниця Ярина Чорногуз із посиланням на знайомих депутатів стверджує, що причиною ухвалення документа в його чинному вигляді стало побоювання, що держава не зможе виплачувати компенсації дітям, народженим у такий спосіб. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter