Омбудсман пропонує не збирати у Криму підписи для створення партій
Для створення політичної партії потрібно збирати підписи у Криму та Севастополі, але це становить загрозу життю.
Як зазначено на сайті Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, до Уповноваженого надходять звернення громадян щодо неможливості реєстрації політичних партій через неподання підписів громадян України з Криму та Севастополя. З метою вирішення зазначеного питання омбудсман Валерія Лутковська внесла подання прем’єр-міністру України.
У поданні омбудсман зазначила, що існує неузгодженість між законами України “Про політичні партії” та “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України”. Це порушує право на об’єднання громадян у політичні партії.
Для рішення про створення політичної партії потрібно зібрати підписи не менш ніж у двох третинах районів Криму та Севастополя. Але ці території є тимчасово окупованими, на них поширюється особливий правовий режим перетину, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод. Збір підписів на цих територіях становить загрозу життю та здоров’ю і є фактично неможливим.
“У цьому контексті слід зазначити, що згідно зі статтею 8 вищеназваного Закону передбачено взагалі не організовувати і не проводити голосування громадян України під час виборів Президента України, народних депутатів України, всеукраїнського референдуму, водночас вимога щодо збору підписів на підтримку рішення про створення політичної партії залишається чинною“, – йдеться у поданні омбудсмана.
Омбудсман закликала не допустити порушення права на об’єднання у політичні партії та врегулювати це питання на законодавчому рівні.
У відповідь прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк дав доручення внести на розгляд уряду відповідні пропозиції.