Правозахисники хочуть створити список причетних до розстрілу протестувальників у Жанаозені
Правозахисники хочуть створити список осіб, причетних до придушення страйку нафтовиків у казахстанському місті Жанаозен чотири роки тому.
Фундація “Відкритий Діалог” закликає міжнародну спільноту сприяти створенню та прийняттю “списку Жанаозену” (за аналогією зі “списком Магнітського”).
“Персональні санкції мають бути введені проти чиновників, прокурорів, суддів, поліцейських, політиків, відповідальних за розстріл жанаозенського страйку, тортури і незаконне засудження нафтовиків, а також за репресії активістів, журналістів і опозиціонерів, які підтримали нафтовиків“, – зазначають правозахисники.
Джерелом для створення такого списку може стати опублікований масив листування вищих посадових осіб Казахстану “KazakhLeaks”, який розкриває інформацію про рішення щодо придушення жанаозенського страйку, а також підтверджує масштаб застосування корупційних інструментів для переслідування опозиції та громадянського суспільства. Крім того, правозахисники на умовам анонімності пропонують всім надавати факти та документи, що підтверджують причетність осіб до придушення страйку, тортур і переслідувань.
Нагадаємо, у цей день чотири роки тому у казахстанському місті Жанаозен поліція стріляла бойовими патронами в спину неозброєним нафтовикам, які протягом 7 місяців вимагали підвищення заробітної плати та покращення умов праці. 17 грудня у селищі Шетпе поліція відкрила вогонь по демонстрантах, які вимагали припинити розстріл в Жанаозені. За офіційними даними, було вбито не менше 17 людей, а за неофіційними – близько 70.
22 нафтовики у суді заявили про тортури з боку поліцейських. Прокуратура не знайшла доказів цьому, і казахстанські суди засудили протестувальників на основі інформації, отриманої під тортурами.
Завдяки зусиллям ЄС, ООН, ОБСЄ, правозахисних організацій та представників казахстанської опозиції, які перебувають у політичній еміграції, у 2015 році протестувальників звільнили. Але вони уникають спілкування з журналістами та бояться звільнення з роботи, якщо будуть брати участь у заходах до дня жанаозенської трагедії.
Казахстан ігнорує вимоги ЄС та ООН про звільнення останнього в’язня у “жанаозенській справі” – опозиційного політика Володимира Козлова, який отримав 7,5 років за “збудження соціальної ворожнечі”, “заклики до повалення конституційного ладу” та “створення злочинної організації”. За такими ж звинуваченнями переслідують і політичного біженця Муратбека Кетебаєва, який активно висвітлював жанаозенські події.
5 співробітників поліції, які брали участь у розгоні страйку, були засуджені за “перевищення посадових повноважень”, а не за вбивство. Вони вийшли з в’язниці достроково, раніше за протестувальників.