Російські пропагандисти поширюють фейк, що через біженців з України в Жешуві виник спалах інфекційної хвороби
У російських соцмережах та пропагандистських медіа шириться інформація, що спалах легіонельозу в польському місті Жешув нібито повʼязаний з перебуванням українських біженців у місцевому центрі допомоги. Проте ці заяви є безпідставними, оскільки поки що невідомо, що саме стало джерелом інфекції.
Про це повідомляє проєкт StopFake.
Із середини серпня в Жешуві, що за 100 кілометрів від кордону з Україною, виявили спалах легіонельозу, внаслідок якого загинули восьмеро осіб та інфікувалися понад 100.
Так, легіонельоз – загальний термін, який описує пневмонічні та непневмонічні форми інфекції Legionella. Вона вражає легеневі тканини та характеризується розвитком важкої форми пневмонії. Захворювання найчастіше супроводжується лихоманкою, загальною інтоксикацією, ураженням легенів, центральної нервової системи, органів шлунково-кишкового тракту.
За даними ВООЗ, випадків безпосереднього передання інфекції від людини до людини станом на зараз не виявлено.
Тим часом Агентство внутрішньої безпеки Польщі перевіряє, чи цей спалах міг бути диверсією. Зокрема, перевіряють причетність Російської Федерації.
На Підкарпатті розташована головна перевантажувальна база військової техніки для Збройних сил України, а також важливий центр допомоги українським біженцям. Крім того, неподалік Жешува перебувають близько 10 тисяч американських військових.
“Детектор медіа” зазначає, що, створюючи та поширюючи подібні фейки, пропагандисти хочуть дискредитувати українських біженців: мовляв, вони є головною причиною проблем у європейських країнах.
Нагадаємо, що Польща виявилася найбільш перенасиченою російською дезінформацією: майже чверть усіх кейсів дезінформації, які виявила команда фактчекерів проєкту VoxCheck у шести країнах Європи з початку повномасштабного вторгнення, припало саме на польську аудиторію.
Це може бути пов’язане з великим напливом українських біженців і, відповідно, найбільшою чутливістю польського суспільства саме до теми України та українців.