Держава безпідставно обмежує діяльність релігійних організацій – заява
Громадська організація “Інститут душевної релігії” виграла суд у Міністерства культури за ненадання відомством повної інформації на інформаційний запит.
У запиті представники організації вимагали пояснити, на якій підставі Міністерство вимагає додаткових документів та затягує терміни реєстрації релігійної організації.
На думку “Інституту душевної релігії”, законодавство у сфері свободи совісті недосконале. Зокрема, Закон України “Про свободу совісті та релігійні організації” є норма: “У необхідних випадках орган, який здійснює реєстрацію статутів (положень) релігійних організацій, може зажадати висновок місцевої державної адміністрації, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, а також спеціалістів. У цьому разі рішення про реєстрацію статутів (положень) релігійних організацій приймається у тримісячний термін” (ст. 14).
Однак неясно, про які саме “необхідні випадки” йдеться, і яких висновків може вимагати держава.
“З 2009 року державні органи чинять перешкоди віруючим в найвищу цінність людини у реєстрації релігійних організацій. У 2015 році Міністерство культури України двічі під абсурдними предлогами “повертало на доопрацювання” статут релігійної організації “Релігійний центр віруючих в найвищу цінність людини – Душевна спільнота”. Такі протиправні дії міністерства також оскаржені до суду”, – скаржаться представники організації.
За їхніми даними, останнім часом протиправні відмови у реєстрації отримали релігійні громади “Церква саєнтології Києва у Дніпровському районі міста”, “Істино православна незалежна парафія Різдва Христового”, “Українська Православяща Церква”.
У цьому році Міністерство культури України без відкритого обговорення створило експертну раду з питань свободи совісті та діяльності релігійних організацій, якій доручається “перевірка” статутів релігійних організацій.
Нагадаємо, раніше Центр інформації про права людини повідомляв, що активісти виступають проти надання права церквам відкривати школи.