ZMINA відзначає 11-річчя. Що ми зробили за рік
Сьогодні, 15 серпня, Центру прав людини ZMINA виповнюється 11 років. Повномасштабна війна не лише не припинила нашої роботи, а й змусила працювати більше та опановувати нові сфери діяльності.
Це вже другий день народження нашої організації під час повномасштабної війни. Минулого року ми відзначили його волонтерською толокою в Ірпені. Тоді наш колектив разом з організацією “Сміливі відновлювати” ліквідовував завали та готував до подальшого ремонту один з будинків, який постраждав від обстрілів російської армії.
Сьогодні ж хочемо коротко розповісти про зміни, яких ми зазнали, та чого вдалося досягти за цей рік – з 15 серпня 2022-го до 15 серпня 2023-го. Обрали найголовніше та розділили це на 11 блоків.
1. Документування воєнних злочинів
З вересня 2022 року ми здійснили 13 польових місій до звільнених населених пунктів Херсонської, Харківської, Миколаївської та Київської областей, а також поїздки задля опитування потерпілих та свідків воєнних злочинів до Естонії та Латвії. У польових місіях опитали понад 100 людей, а з відкритих джерел за протоколом Берклі задокументували інформацію про понад 1 500 потенційних воєнних злочинів.
Під час документування воєнних злочинів та злочинів проти людяності ZMINA співпрацює з Коаліцією “Україна. П’ята ранку”, куди входять 34 громадські організації, які спільно працюють задля захисту жертв російської збройної агресії в Україні та притягнення до відповідальності вищого керівництва РФ і безпосередніх виконавців злочинів. Задокументовану інформацію передаємо Офісу генерального прокурора України, національним слідчим органам, Спеціальному доповідачу ООН з питань тортур, Моніторинговій місії ООН з прав людини, Незалежній міжнародній комісії ООН з розслідування порушень в Україні, Міжнародному кримінальному суду, експертам Московського механізму ОБСЄ та іншим органам.
2. Дослідження
Зібрані під час опитувань, фокус-групових досліджень, польових місій дані, статистичну інформацію, законодавство ми аналізували й готували аналітичні матеріали.
За рік ZMINA випустила 11 досліджень: про виклики для свободи слова в умовах війни, про тортури й насильницькі зникнення під час повномасштабного нападу Росії на Україну, про жіночі камери в херсонському ІТТ, про примусову мобілізацію українців на окупованих територіях, про проблеми з притягненням до відповідальності за колабораційну діяльність, а також п’ять доповідей про депортацію українців до Росії і Білорусі, включно з контекстом і суттю цього злочину, депортацією дітей, місць несвободи, депортацією з Херсонщини.
3. Захист активних громадян
У найскладніші моменти ZMINA допомагала вистояти громадянському суспільству. Протягом року ми надали захист 136 представникам громадянського суспільства (правозахисникам, активістам, журналістам, волонтерам). Це, зокрема, 58 правових консультацій, з яких 51 консультація з первинної правової допомоги та сім консультацій на стадії досудового розслідування або розгляду справи в суді, ще 78 осіб отримали екстрену матеріальну допомогу.
ZMINA допомагала активістам, яких переслідували як на підконтрольний українському уряду, так і на окупованій території. Ми компенсували витрати на заходи безпеки, евакуацію, ліки та медичні послуги, харчові продукти, побутові товари, оренду житла, одяг, постільну білизну, засоби зв’язку та техніку, щоб активісти могли уникнути небезпеки й продовжити роботу.
4. Допомога потерпілим від воєнних злочинів
Також ZMINA допомагає потерпілим від воєнних злочинів. Так, 19 українців, які зазнали тортур, отримали матеріальну та психологічну допомогу; 34 безкоштовні юридичні консультації отримали потерпілі внаслідок насильницьких зникнень чи їхні родини.
Для захисту цих людей, а також для розслідування їхніх справ задокументовані випадки тортур та насильницьких зникнень ми передали до Офісу генерального прокурора України, а також до міжнародних правових механізмів, зокрема до Міжнародного кримінального суду.
5. Адвокація
Протягом року ми активно працювали з владою для того, щоб законодавство України й практика його застосування ґрунтувалися на цінностях прав людини, а люди, які постраждали від війни, були додатково захищені.
ZMINA долучилася до написання п’яти законопроєктів, два з яких – щодо адміністративної процедури реєстрації актів цивільного стану, що відбулися в окупації (№ 9069), та внесення змін до Кримінального кодексу України щодо уточнення відповідальності за колабораціонізм (№ 8301-2) – вже зареєстровані у Верховній Раді України. Ми долучилися до підготовки або змін до щонайменше семи підзаконних нормативних актів, серед яких – Стратегія державної політики щодо внутрішнього переміщення на період до 2025 року. Важливим питанням нашої роботи є впровадження підходів перехідного правосуддя. Спільно з партнерами з Представництва президента України в АР Крим працюємо над реінтеграційними заходами, які має здійснити держава після повернення Криму. Разом з Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини працюємо над питаннями розбудови механізму повернення осіб, депортованих на територію РФ. Спільно з Міністерством з питань реінтеграції окупованих територій України в межах роботи координаційних штабів сприяємо поверненню громадян України з території РФ та виїзду з окупованих територій України.
6. Інформування
Попри ракетні атаки та блекаути ні на день не припиняли інформувати українську та закордонну аудиторію про стан із правами людини. Опублікували на сайті zmina.info понад 8,5 тисяч журналістських матеріалів, більшість із яких – про воєнні злочини Росії в Україні. Це історії, записані з перших вуст нашими документаторами про депортації, викрадення, вбивства, катування та полон, яких зазнають українці через війну. З початком літа почали систематично вести англомовну сторінку сайту, де розміщуємо переклади найрезонансніших новин та статей. Протягом року сторінки нашого сайту відвідали близько 2 мільйонів читачів.
Окрема наша гордість – соцмережі: завдяки зворотному зв’язку з читачами ми отримували цінні свідчення про воєнні злочини на окупованих територіях, консультували людей щодо безпечного виїзду з окупації та розповідали, де їм отримати юридичну та іншу допомогу. Завдяки зверненням людей, родичів яких викрали російські військові, ми привертали увагу до проблеми цивільних полонених і тих кроків, які має здійснити держава для їхнього визволення.
І трохи цифр: ZMINA завела TikTok – за рік вже маємо понад 24 мільйони переглядів наших відео! Також учетверо збільшили кількість наших читачів в інстаграмі, а у фейсбуці вже майже перетнули позначку в 100 тисяч читачів. Хто ще не підписаний – гайда!:)
7. Вплив на світ
ZMINA докладає багато зусиль, щоб розповідати світові про злочини, скоєні під час російського вторгнення в Україну.
Протягом року, починаючи із серпня минулого року, ми здійснили 48 поїздок до 26 країн світу. ZMINA відвідала Австрію, Литву, Польщу, Боснію і Герцеговину, Італію, Нігерію, Гану, Францію, Німеччину, Японію, Ірландію, США, Хорватію, Грузію, Словаччину, Туреччину, Чехію, Швецію, Нідерланди, Бельгію, Латвію, Естонію, Данію, Румунію, Сполучене Королівство та Шотландію. Ми працюємо на майданчиках ООН, ОБСЄ та Ради Європи, на рівні Європейського Союзу, США та інших столиць країн світу, представляючи там потерпілих та надаючи докази воєнних злочинів.
8. Судова реформа
ZMINA ввійшла до складу нової Громадської ради доброчесності – органу, який перевіряє суддів та кандидатів на відповідність критеріям доброчесності та професійної етики. Вже третій в історії склад ГРД діятиме з 2023 до 2025 року.
Перед новою ГРД стоять непрості завдання: допомогти Вищій кваліфікаційній комісії суддів України провести оцінювання майже 2 тисяч суддів, розпочате ще 2015 року, і добрати ще приблизно 700 суддів на вакантні посади в апеляційних судах. Цим займуться 20 членів нової ГРД, серед яких – керівниця програми захисту представників громадянського суспільства Центру прав людини ZMINA Людмила Янкіна та юридичний радник організації Данило Попков.
9. Кампанії: об’їздили з двома виставками Україну і Європу
За останній рік ZMINA представила дві виставки, що демонструють жахи й звірства, які приносить із собою Росія. Фотовиставка The War Is Not Over Yet, яка вже об’їхала майже всю Україну, покликана розповісти про тих, завдяки кому світ знає про війну Росії проти України.
Йдеться про журналістів та журналісток, які загинули, були поранені, опинилися під обстрілами, у полоні або зазнали переслідувань від початку повномасштабного вторгнення. Виставка протягом останнього року вже побувала в Харкові, Тернополі, Полтаві, Києві, Боярці, Вінниці та Одесі. Наразі вона представлена в Хмельницькому, а далі про злочини Росії щодо українських медійників дізнаються й інші міста – стежте за нашими новинами.
Також минулої осені світ побачив фотовиставку “Історії з окупованого Криму” трьох українських репортерів – Аліни Смутко, Тараса Ібрагімова й Альони Савчук. Вони у 2014–2019 роках висвітлювали порушення прав людини в окупованому Криму та документували життя сімей політичних в’язнів. Вперше ця виставка відкрилась у Хорватії, згодом вона мандрувала Україною: була в Хмельницькому, Кропивницькому, Чернівцях, Дніпрі, Луцьку та у Львові. Крім того, “Історії з окупованого Криму” були показані в Іспанії, Чехії, Литві, Бельгії. Окремо виставку показали на київському вокзалі до Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.
Крім цих фотокампаній, ZMINA регулярно проводить інформаційні заходи, акції, які покликані привернути увагу світу до злочинів, які вчиняє Росія в Україні
10. Збільшення команди
Організація зростає, щоб давати раду з лавиною справ і завдань, які на нас сиплються (переважно через російську агресію проти України). Протягом свого 11-го року роботи команда Центру прав людини збільшилась удвічі – до 38 людей.
До нас долучилися координатор польових місій Євген Васильєв, радниця зі стратегічних комунікацій Анастасія Лихолат, документувальники Борис Пентруньок, Вікторія Шолох, Вікторія Найдьонова й Альбіна Карман, менеджери проєктів Олег Гнатюк, Інна Ільченко і Вікторія Нестеренко, правові радники Даниїл Попков і Наталія Охотнікова, журналістки Діана Колодяжна, Еліна Суліма і Людмила Тягнирядно, менеджерка з міжнародної адвокації Тетяна Жукова, аналітик бази даних I-Doc Іван Бездудний, заступник голови організації Ігор Якубовський і бухгалтерка Ірина Комарова.
Наша команда дуже різноманітна, охоплює людей з усіх куточків України. ZMINA будує свою роботу на цінностях рівності й недискримінації та запрошує працівників, відданих правам людини, незалежно від їхнього віку, статі, релігії, сексуальної орієнтації, етнічного походження, інвалідності чи інших ознак.
11. Турбуємося не лише про людей
З осінньої місії на деокуповану Херсонщину привезли знайдене біля дороги щеня, назвали Мальвою. Завдяки піклуванню нашої журналістки Діани Колодяжної Мальва виросла в красиву та здорову собаку.