Справи перших днів повномасштабного вторгнення можуть закрити: потрібно рішення парламенту
У серпні закінчуються строки досудового розгляду проваджень, що відкривали у перші дні повномасштабного вторгнення. Після цього необхідно або продовжити строк у слідчого судді, або справу закриють.
Щоб уникнути цього та не перевантажувати судову систему додатковою паперовою роботою, парламент має у найближчі терміни прийняти зміни до Кримінально-процесуального кодексу України.
Про це заявив Юрій Бєлоусов, керівник департаменту протидії злочинам, скоєним під час збройного конфлікту, Офісу генпрокурора, в інтерв’ю “Інтерфакс-Україна”.
Бєлоусов зазначив, що Україна є членом низки міжнародних конвенцій, що регулюють строки давності щодо воєнних злочинів. У зв’язку з цим, наприклад, у кримінальному кодексі немає строків давності притягнення до відповідальності за такі порушення.
Водночас існують обмеження щодо термінів розслідування таких справ.
Так, згідно з нормами КПК України, досудове розслідування щодо тяжких злочинів закривають після 18 місяців досудового розгляду, якщо не встановили причетних та не оголосили підозри.
Відповідно, строк розслідування справ щодо воєнних злочинів, злочинів агресії, державної зради, що відкривали у перші тижні повномасштабного вторгнення, закінчується вже у серпні 2023 року.
Щоб провадження не закрили, його має продовжити слідчий суддя.
“І тут в чому проблема: об’єктивно у нас просто не вистачить суддів розглянути увесь масив клопотань про продовження строків”, – зазначає Бєлоусов.
Він наголошує, що продовження строків мають розглядати суди за місцем розташування органу досудового розслідування. Однак у тих регіонах судді й без того мають багато справ для розгляду.
“Навіть, якщо вони просто будуть печатки ставити, не розглядаючи, і то не встигнуть”, – резюмує посадовець.
Він підкреслив, що наразі у парламенті ведеться робота над законопроєктами, що дозволять зняти такі часові обмеження.
Так, комітет з питань правоохоронної діяльності розглядає нині основний у цьому питанні законопроєкт 9314.
“Сподіваємося, що комітет знайде можливість підтримати ці зміни, а в сесійному залі вони будуть проголосовані”, – додав Бєлоусов.
Очільник департаменту війни Офісу генпрокурора також додав, що відповідний законопроєкт необхідно прийняти якомога швидше, адже тоді правоохоронці будуть змушені починати закривати провадження.
Нагадаємо, експерти Медійної ініціативи за права людини проаналізували судові процеси щодо воєнних злочинів та виявили низку проблем. Зокрема, правозахисники вказують те, що справи розглядають формально, часто без дотримання принципу змагальності в суді. Це може призвести до того, що міжнародна правова спільнота не визнає такі вироки через порушення права обвинувачуваних на справедливий суд.