Політв’язню Івану Яцкіну в колонії відмовляють у лікуванні попри важку форму тромбофлебіту й трофічні виразки
Політв’язню, кримчанину Івану Яцкіну у виправній колонії №44 міста Бєлове Кемеровської області РФ, де він відбуває 11-річне покарання за “державну зраду”, відмовляють у лікуванні, також у чоловіка відбирають ліки, які передають рідні.
Про це Центру прав людини ZMINA повідомила його дружина Гульнара Кадирова.
У бранця Кремля – тромбофлебіт і супутні трофічні виразки на нозі в ділянці щиколотки. Через це він не може носити тісне взуття. За словами дружини, пальці ніг у нього фіолетового кольору, особливо якщо чоловік довго перебуває на ногах. Рани йому треба постійно обробляти, але цього йому не дають робити.
Медичну допомогу працівники колонії, як і раніше, йому не надають.
За час ув’язнення зір чоловіка сильно впав, він погано бачить навіть в окулярах, писати йому важко. Під час останнього побачення в травні Гульнара звернула увагу, що в нього тремтять руки, коли він пише, особливо коли треба зосередитися.
Яцкін також має діагноз “остеохондроз”, який йому поставили медики Федеральної служби виконання покарань (ФСВП). Проте головний біль і біль у грудній клітці в нього з’явилися після перебування в Лефортові, де в нього був конфлікт з одним зі співкамерників, нагадала дружина.
Також у політв’язня сильно зіпсувалися та болять зуби, але стоматологічні послуги в колонії неможливі, принаймні для нього, уточнила жінка.
Попри те що безпосередньо заборонити передавати ліки Івану в колонії не можуть, це намагалися робити.
“Я мала особисто з’явитися з ліками. Вони й Івану казали, що медикаменти посилками не приймають. Першого разу їм довелося прийняти медикаменти, вдруге зробити це було вкрай важко”, – розповіла Гульнара.
Після цього дружина політв’язня написала скаргу до генпрокуратури РФ. Та провела “перевірку” і відповіла, що Яцкіну в колонії “надавали лікування”, й навіть назвала, якими препаратами. Коли ж Гульнара запитала в чоловіка, чи це правда, він відповів, що й половини заявленого не було зроблено.
Можливість передати чоловіку ліки через адвоката відсутня, бо захисника в Івана вже немає. Гульнара уточнила, що востаннє адвокат був у нього в колонії в лютому 2022 року, медикаменти в нього не взяли, пославшись на те, що сертифікати відповідності з результатами лабораторних досліджень їх не влаштували. Потрібні були якісь інші сертифікати, зміст яких ніхто так і не зміг пояснити адвокату. Тоді як у сімферопольському СІЗО ліки за цими сертифікатами приймали без проблем.
Водночас сам Іван казав дружині, що йому відмовляли в елементарних медзасобах через нібито їхню відсутність.
Під час етапування до колонії сімферопольські працівники ФСВП відібрали в Івана Яцкіна всі медикаменти, які йому зібрали в дорогу рідні. В Краснодарі повідомили, що нічого й не було, розповіла Гульнара.
Тоді його забезпечили ще одним пакетом медикаментів, який у Саратові знову відібрали.
Жінка каже, що все одно відправить йому чергову партію медикаментів із супровідним листом. Вона також хоче домогтися переведення політв’язня ближче до Криму, проте в неї поки що немає адвоката.
Вона наполягала на переводі й раніше, але ФСВП кілька разів відмовляла в цьому. Посилаються в службі на те, що для статті 275 кримінального кодексу РФ не діє обмеження за дальністю відстані й що вони не бачать причин переводити Яцкіна ближче до регіону проживання його родичів.
“Налаштовуюсь на суд на випадок чергової відмови в переводі. Вирішуватиму за фактом”, – сказала Гульнар.
Нагадаємо, уродженця села Войкове Первомайського району Криму Івана Яцкіна затримали 16 жовтня 2019 року. Відомо, що чоловік займав активну й відверту проукраїнську позицію.
Російське слідство звинуватило його в тому, що, перебуваючи в Сімферополі з 14 лютого до 30 березня 2016 року, він за завданням СБУ спілкувався зі своїми знайомими з-поміж правоохоронців, “збираючи персональні дані співробітників оперативно-пошукового бюро МВС у Республіці Крим”. А перебуваючи з квітня до липня того ж року на території України, “через інтернет та під час особистих зустрічей зі співробітниками СБУ” передав їм ці дані, що становлять державну таємницю.
21 травня 2021 року “верховний суд” Криму визнав його винним у “державній зраді” та призначив покарання у вигляді 11 років позбавлення волі з відбуванням у колонії суворого режиму та одного року обмеження волі за місцем перебування після звільнення.
Яцкін свою провину не визнав. На запит видання “Крим.Реалії” в Службі безпеки України повідомили, що чоловік не співпрацював зі службою.
У червні 2022 року верховний суд Росії відхилив касаційну скаргу на вирок стосовно Яцкіна, залишивши його чинним.