Верховна Рада ухвалила закон про відбір суддів КСУ, деякі положення якого критикували правозахисники

Дата: 27 Липня 2023
A+ A- Підписатися

Верховна Рада ухвалила у другому читанні законопроєкт №9322 про зміну процедури відбору суддів Конституційного Суду. 

Про це йдеться у картці документа на сайті парламенту. 

Фото: ShutterStock

Підтримали документ 293 депутати, проти – один, утримались – 16,  не голосували – 31. З поіменним списком тих, хто голосував, можна ознайомитись за посиланням

Ухвалений закон як частина реформи КСУ є одним із семи “кроків”, викладених у висновку Єврокомісії від 17 червня 2022-го, які Україна має здійснити в контексті набуття статусу країни-кандидата на вступ до ЄС. 

Згідно із документом, рішення Дорадчої групи експертів, що перевірятиме кандидатів у судді КСУ, є обов’язковими. Якщо голоси за кандидата розподілились порівну, то проводитимуть переголосування, а якщо голосуватимуть втретє, то вирішальним є голос міжнародних експертів.

Ще під час реєстрації документа правозахисники висловлювали занепокоєння щодо однієї з його норм, а саме рейтинговим голосуванням. Експерти з Фундації Dejure пояснювали, що спочатку парламент та з’їзд суддів голосуватимуть за кандидатів, які отримали усі шість голосів за від дорадчої групи.

“Якщо жоден кандидат не досягне цього порогу, то голосування буде продовжено за тих кандидатів, які отримали п’ять голосів за і так далі. Відповідно, якщо хоча б один кандидат отримує усі шість голосів за, парламент голосує за призначення такого кандидата негайно. Очевидно, ймовірність його призначення в КСУ стає дуже високою. Насправді максимальну підтримку (5–6 голосів за) дуже ймовірно отримають політичні призначенці”, – припускають вони. 

Напередодні голосування правники розповіли, що до деяких застережень громадськості та Венеційської комісії дослухався комітет з питань правової політики. 

“Комітет передбачив неможливість оскарження рішень Дорадчої групи експертів по суті, а лише за формальними підставами. Також виключив положення про рейтингове голосування з’їзду суддів почергово на основі кількості голосів ДГЕ… Утім, відхилив правки, що прибирали положення про черговість рейтингового голосування у раді на основі кількості голосів членів ДГЕ”,зазначають вони. 

Правозахисники пообіцяли слідкувати за впровадженням закону. 

Нагадаємо, що українські парламентарі не вперше ухвалюють закони, пов’язані із судовою реформою, які критикують правозахисники. До прикладу, у 2021-му влітку підтримали законопроєкт №3711-д про перезапуск Вищої кваліфікаційної комісії суддів, але зробили це з правкою, що створила в документі колізію. 

Парламентарі заспокоювали, що переголосують закон, на який президент згодом наклав вето, однак експерти називали ситуацію, в якій некомпетентність нардепів має виправляти президент, нісенітницею. 

Щоб надалі не припускатися таких помилок, парламентарям радили запрошувати до своєї роботи експертів із громадських організацій. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter