Human Rights Watch заявляє, що Україна могла використовувати заборонені протипіхотні міни в Ізюмі

Дата: 31 Січня 2023
A+ A- Підписатися

Україна має розслідувати факти ймовірного використання її військовими протипіхотних мін в Ізюмі та його околицях під час окупації цих територій російськими військами.

Про це заявила сьогодні міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch.

Human Rights Watch стверджує, що документально зафіксувала численні випадки, коли ракети що містили протипіхотні міни ПФМ, так звані “міни-метелики” або “міни-пелюстки”, випускали по окупованих Росією територіях поблизу російських військових об’єктів.

Водночас Україна є державою-учасницею Конвенції про заборону протипіхотних мін 1997 року, яка повністю забороняє застосування протипіхотних мін, нагадують в організації.

За словами директора Відділу озброєнь HRW Стіва Гуса, “українські збройні сили, схоже, розкидали численні наземні протипіхотні міни на території навколо Ізюма, що призводить до жертв серед цивільного населення і створює постійну небезпеку”. 

Він уточнив, що “російські війська неодноразово застосовували протипіхотні міни та вчиняли звірства по всій країні, але це не виправдовує використання Україною цієї забороненої зброї”.

Застосування протипіхотних мін порушує міжнародне гуманітарне право, оскільки вони не можуть відрізняти цивільне населення від учасників бойових дій. Нерозміновані наземні міни спричиняють переміщення населення, перешкоджають доставці гуманітарної допомоги та стають на заваді сільськогосподарській діяльності.

У HRW зауважують, що російські збройні сили захопили Ізюм та прилеглі райони ще до 1 квітня та зберігали повний контроль  до початку вересня, коли українські війська розпочали контрнаступ. Під час окупації російські військові безпідставно затримували, допитували та катували людей, а в деяких випадках викрадали та вбивали цивільних.

З 19 вересня по 9 жовтня Human Rights Watch проводила дослідження в Ізюмському районі. Було опитано понад 100 осіб, зокрема, свідків використання наземних мін, постраждалих від наземних мін, рятувальників, лікарів та українських фахівців з розмінування. Усі опитані стверджували, що бачили міни на землі, знали когось, хто підірвався на них, або були попереджені про наявність мін під час російської окупації Ізюма.

Human Rights Watch зафіксувала використання мін ПФМ у дев’яти різних районах міста Ізюм та навколо нього, а також підтвердила наявність 11 цивільних осіб, які постраждали від застосування таких мін.

Медичні працівники повідомили, що надали допомогу приблизно 50 цивільним, у тому числі щонайменше п’ятьом дітям, які, швидше за все, отримали поранення від вибухів протипіхотних мін у цьому регіоні під час або після окупації російськими збройними силами. Близько половини поранень становили травматичні ампутації стопи або гомілки – саме такі травми часто отримують від вибуху мін ПФМ. Дослідникам не вдалося встановити, чи було поранено або вбито російських військовослужбовців в результаті ракетних обстрілів, під час яких були розкидані наземні міни.

Представники Human Rights Watch бачили докази використання протипіхотних мін ПФМ у семи з дев’яти районів Ізюма та поблизу нього. Зокрема, міни, що не розірвалися, залишки мін та металеві касети, в яких розміщуються міни у ракетах. Багаторазово дослідники бачили сліди вибухів, які відповідали кількості вибухової речовини, що міститься у протипіхотних мінах ПФМ. У двох інших районах численні свідки стверджували, що бачили міни, схожі за описом на міни ПФМ.

У шести з дев’яти районів свідки повідомили про обстріли, схожі на обстріли з реактивної артилерії. У трьох місцях поблизу Ізюма представники Human Rights Watch бачили ракетні двигуни артилерійських ракет системи “Ураган”, які можуть використовуватися для розкидання мін. Розташування двигунів у ґрунті або в будівлях, по яких вони вдарили, вказувало на те, що обстріл був здійснений з підконтрольної українським збройним силам території, яка на момент обстрілу перебувала в межах 35-кілометрової максимальної дальності польоту цих реактивних снарядів.

Всі дев’ять цих районів знаходилися поруч з позиціями російських військових. Це дає підстави припустити, що саме ці позиції були ціллю. На початку вересня російські війська відступали з цих позицій, але свідки стверджують, що два зафіксовані Human Rights Watch обстріли 9 та 10 вересня сталися, коли російські підрозділи ще були там.

Понад 100 мешканців Ізюма та прилеглих районів повідомили дослідникам організації, що російські військові або окупаційна влада розклеювали та розповсюджували листівки з попередженням про мінну небезпеку. Вони також знешкоджували наземні міни в громадських місцях та на приватних територіях цивільних мешканців, а деяких постраждалих від мін вивозили до Росії з метою надання медичної допомоги.

У HRW вважають, що такі дії не притаманні тим, хто несе відповідальність за розкладання мін. Двоє з опитаних представниками Human Rights Watch постраждалих від вибухів наземних мін розповідали, як російські військові перевозили їх військовим гелікоптером до Росії для надання медичної допомоги.

Human Rights Watch підтвердила використання Росією інших видів протипіхотних мін в Україні, але не перевірила заяви про використання російськими військами мін ПФМ під час збройного конфлікту.

Уповноважений ВР з прав людини Дмитро Лубінець  відреагував на звіт Human Rights Watch.

За його словами, використання протипіхотних мін “є справді проблемою, адже за 9 років територія України стала найбільш забрудненою у світі саме цими мінами, бо Україна протистоїть ворогу ще з 2014 року. Ворогу, який має набагато більше різного озброєння і використовує проти наших людей весь свій арсенал.”.

Омбудсман заявляє, що Україна зверталася до ООН з тим, що не може повністю гарантувати виконання Оттавської конвенції (Конвенції про заборону застосування, накопичення запасів, виробництво і передачу протипіхотних мін та про їх знищення) у зв’язку з війною ще в 2018 році.

“Росія ж, своєю чергою, не є стороною цієї конвенції. Тому, наразі, для того, щоб протистояти жорстокому і цинічному агресору, який вдається до всіх варварських методів та не дотримується жодних норм міжнародного гуманітарного права, Україна потребує більше високоточної західної зброї. Підкреслю, що для Росії байдуже, що використовувати. Адже її ціль одна – знищення українців”, – наголосив Лубінець.

Він також нагадав, що 25 січня росіяни обстріляли 8-поверхівки Бахмуту термобаричними боєприпасами, випустивши по місту 24 ракети з системи “Солнцепек”. Також РФ використовувала міни ПОМ-3 “Медальон”, які через наявність сейсмодатчика, вибухають  при наближенні людини до неї і можуть вбити в радіусі 16 метрів.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter