Викрадений в Мелітополі волонтер Ярослав Жук заявив про тортури ФСБ
Викрадений у червні в Мелітополі волонтер Ярослав Жук, якого ФСБ утримує у Сімферопольському СІЗО, заявив про тортури.
Про це повідомляє Кримська правозахисна група.
Ярослав Жук розповів кримським правозахисникам, що 17 червня він їхав по вул. 50 років Перемоги у Мелітополі, коли біля магазину “АТБ” йому перегородив шлях автомобіль BMW. З нього вийшов озброєний чоловік і, погрожуючи пістолетом, витяг Жука з машини та став бити. Нападник одягнув на потерпілого кайданки та мішок на голову.
“Після цього він та якісь невідомі люди привезли мене до підвального приміщення, де тримали близько тижня. Точно сказати не можу, оскільки від тортур втрачав свідомість. Весь цей тиждень я перебував із мішком на голові, перемотаним скотчем. Приблизно кожні пів години приходили невідомі й катували мене: били струмом, прикладаючи дроти до ніг, рук, геніталій, мочок вух та сосків. Били тупим предметом по всьому тілу. Підпалювали газовим пальником ступні ніг, при цьому морально знущалися з мене”, — йдеться у заяві волонтера.
За його словами, перші три дні з нього не знімали кайданки, руки були скуті за спиною. Пізніше кайданки зрізали болгаркою.
Протягом тижня волонтера не годували, давали лише один ковток води на день.
“Після цього у мене не відновилася чутливість пальців обох рук. Також мене регулярно били по голові, після чого я частково втратив слух. Під тортурами мене змушували обмовити себе. Коли я погодився, не витримавши знущань, мене із зав’язаними очима перевезли до іншого приміщення, без світла та води, де дали підписати надруковане зізнання у сфабрикованій справі”, – розповів Ярослав Жук.
За його словами, варіантів зізнання було три, кожний з яких його змусили підписати після тортур.
Крім того, Жука змусили вивчити текст “зізнання”, який довелося читати перед камерою після того, як на обличчі пройшли сліди побоїв.
“Також мене змушували підписувати якісь папери, ймовірно, про обшук в автомобілі та моєму житлі… Мене змушували залишати відбитки пальців на різних предметах та речовинах. На одному з документів, які мене змусили підписати, я бачив звання та прізвище – капітан ФСБ Іпатьєв”, – пише активіст.
Таким чином, повідомляє Ярослав Жук, його протримали у підвалі з 17 червня до 8 серпня. Після чого насильно перевезли до Криму, до незаконного формування, що називає себе “управління ФСБ республіки Крим”.
Як відомо, у середині червня в окупованому Мелітополі російські військові викрали двох українських волонтерів – Ярослава Жука та Іллю Єніна. Сестра Жука повідомила, що до його будинку “увірвалися озброєні люди, стріляли у повітря, налякали маленьку дитину”.
12 липня призначений окупантами “мер” Мелітополя Володимир Рогов виклав відео з буцімто свідченнями зізнання: Ярослав Жук невпевнено й зі спотиканнями каже, що “17 червня 2022 року вчинив замах на директора департаменту освіти міста Олену Шапурову. Жбурнув вибухівку з вікна машини. Перебуваю в партизанському русі, яким опікується СБУ”.
Як повідомляється на сторінці незаконного формування, що називає себе “верховним судом республіки Крим”, Ярослава Жука звинуватили у скоєнні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 361 Кримінального кодексу Російської Федерації (“акт міжнародного тероризму”). Санкція статті передбачає позбавлення волі від десяти до 20 років або довічне ув’язнення.
11 серпня 2022 року незаконне формування “київський райсуд” у Сімферополі обрав Жуку запобіжний захід у формі тримання під вартою. На який строк – невідомо.
26 серпня 2022 року незаконний” верховний суд” розглядав апеляційну скаргу на це рішення і залишив запобіжний захід без змін.
Напередодні голова правління Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик заявила, що до тимчасово окупованого Криму повернулася практика масових насильницьких зникнень.
Серед зниклих у насильницький спосіб правозахисниця назвала Ярослава Жука, Ірину Горобцову, Сергія Цигіпу, Івана Козлова, Миколу Петровського, Руслана Абдурахманова, Маріо Гарсія Калатаюда, Аппаза Куртамета.
Окупанти утримують низку громадян України в Криму incommunicadoi, без доступу до адвоката, без повідомлення рідних про затримання. Частину людей вони перемістили до Криму з тимчасово окупованої Херсонської області.
Нагадаємо, коаліція “Україна. П’ята ранку”, до якої входить ZMINA, збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.
Такими злочинами вважають:
- невибіркові обстріли цивільних об’єктів;
- умисні вбивства та заподіяння тяжких страждань;
- викрадення і незаконні арешти цивільних;
- катування і нелюдське поводження;
- зґвалтування;
- мародерство;
- примус українських громадян служити в збройних силах РФ;
- використання населення як “живих щитів”;
- депортацію до Росії чи на окуповані нею території;
- напади на військових, які припинили брати участь у воєнних діях;
- віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста;
- використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів);
- використання отруйних речовин;
- напади на релігійні й культурні установи тощо.
Надсилайте інформацію і докази про такі злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу info@humanrights.org.ua. Перед цим ознайомтеся з детальною пам’яткою, як робити це правильно.
Якщо у вас є дані про викрадення, катування або страти активістів, волонтерів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування, повідомте про них нам на адресу: no@humanrights.org.ua.