Квітневий обстріл вокзалу у Краматорську: експертиза показала, що ракету росіяни випустили з окупованої Донеччини
Такого висновку дійшли дослідники Centre for Information Resilienceі .
Вибух на станції, внаслідок якого загинули щонайменше 59 цивільних, а понад сотню отримали поранення, стався через ракету “Точка-У”, яка була оснащена касетним боєприпасом.
Офіційно Росія назвала атаку “провокацією” та відкидала свою причетність попри інформацію, що росіяни дійсно мають у своєму арсеналі ракети “Точка-У”, які помітили, зокрема, на Луганщині під час вторгнення.
- незадовго до удару або після 09:00 два види снарядів летіли з півдня окупованого Харцизька;
- на фото, зроблених об 10:38, видно парні стовпи диму на південний схід від Зугреса;
- на фото, зроблених об 10:22, 10:25 та 10:26, спостерігали за польотом ракет із південного заходу від Шахтарська.
Автори доповіді кажуть, що з Шахтарська, ймовірно, й випустили ракету, що поцілила у вокзал.
Окрім цього, 8 квітня об 11:36, приблизно за годину після трагедії, супутник Європейського космічного агентства пролетів над районом, звідки випустили ракети. Дослідники побачили ділянки з димом від паління трави, яке є звичайним явищем після пуску ракет.
У висновку аналітики говорять, що всі три місця, з яких, ймовірно, випустили ракети, знаходяться на окупованій території, а найзахідніший із цих майданчиків розташований майже за 35 кілометрів від найближчої території, яку контролює Україна з 2014 року.
Ще у травні Служба безпеки України провела експертизу, яка показала – удар по вокзалу у Краматорську завдали з території Донецької області, яка ще з 2014 року перебуває під тимчасовою окупацією РФ. Для обстрілу росіяни, згідно з висновком СБУ, застосували керовану одноступінчасту твердопаливну ракету 9М79-1 із зарядом касет, відому як “Точка У”.
На снаряді росіяни написали білою фарбою “За дітей”. Відомо, що п’ятеро жертв удару були дітьми.
Нагадаємо, що у момент обстрілу на вокзалі Краматорська перебували щонайменше чотири тисячі людей. Всього за два дні до удару з регіону почали евакуацію населення, прогнозуючи загострення бойових дій.
Одразу після атаки у соцмережах російські загарбники переконували, що обстріляли українських військових, однак невдовзі почали видаляти ці повідомлення. Увагу на це звертав, зокрема блогер Денис Казанський.
Фотографія обкладинки: FADEL SENNA/AGENCE FRANCE-PRESSE/GETTY IMAGES