Правозахисниця Олександра Матвійчук першою в Україні отримала альтернативну Нобелівську премію
Голова Центру Громадянських Свобод Олександра Матвійчук стала лауреаткою премії шведського Right Livelihood Award Foundation. Нагороду ще називають альтернативною Нобелівською премією.
Про це повідомили організатори премії.
Премію щорічно вручають чотирьом людям чи організаціям, яких, на думку засновника фонду, шведсько-німецького мецената Якоба фон Ікскюля, проігнорували під час вручення традиційної Нобелівської премії.
Матвійчук отримала відзнаку за невпинну працю над захистом прав людини в надзвичайно складних умовах. Вона та очолювана нею організація “захищають систему, що ґрунтується на правах і зосереджується на жертвах, їхній людській цінності та гідності – те, що часто втрачається серед величезної статистики конфліктів”.
Матвійчук, коментуючи отримання премії, зазначила, що вона є жестом підтримки боротьби українців загалом і її праці зокрема.
“Зараз ми переживаємо дуже драматичний час української історії, ми боремося за свободу в усіх сенсах. Ми боремося за свободу бути незалежною державою, ми боремося за свободу бути українцями, ми боремося за свободу мати демократичний вибір. Ми платимо за це досить високу ціну”, – каже Матвійчук.
Окрім Матвійчук премію цього року отримали мати та донька Фартуун Адан та Ілвад Елман – сомалійські правозахисниці, які очолюють громадські ініціативи з розбудови миру та надають життєво необхідну підтримку маргіналізованим групам, наприклад тим, хто пережив гендерне насильство, або колишнім дітям-комбатантам.
Премією відзначили й мережу громадських організацій з регіонів із низьким рівнем доходу Cecosesola (Central de Cooperativas de Lara), яка виробляє та надає доступні товари та послуги більш ніж 100 тисячам сімей у семи штатах Венесуели.
Також лауреатом цьогорічної премії став Африканський інститут управління енергетикою (AFIEGO) – це угандійська організація, яка надає громадам можливість протистояти екологічно шкідливим проєктам, пов’язаним з видобутком нафти та газу. Річ у тім, що відкриття комерційних запасів нафти в Уганді у 2006 році призвело до збільшення захоплення землі, незаконного переміщення та погіршення стану довкілля, а AFIEGO є ключовим гравцем у захисті прав постраждалих громад.