Україна прогресує на шляху демократичних змін – Freedom House
Міжнародна правозахисна організація Freedom House відзначає прогрес України у впровадженні демократичних змін.
Про це йдеться у доповіді організації про стан демократії в посткомуністичних країнах, оприлюдненій сьогодні.
Згідно з доповіддю, в Центральній та Східній Європі, на Балканах та в Євразії нині країн з авторитарними режимами більше, ніж країн з усталеною демократією. Україна в цьому дослідженні названа винятком у все більш авторитарному регіоні.
Позитивними прикладами в доповіді є Україна, Румунія та Косово. Україна та Косово дещо просунулися завдяки структурним реформам, хоча на цей момент вони стикаються зі значними викликами поглиблення трансформації, що може призвести до нівелювання їх прогресу. За рахунок покращення ситуації цього року, Косово змогла просунутись з категорії країн з напів-консолідованим авторитарним режимом до нової категорії – перехідних країн/ країн з гібридним режимом. В Румунії теперішній уряд зміг вирішити декілька важливих питань, зокрема проблеми, що пов’язані з електоральним процесом під час попередніх виборів.
“У нашому дослідженні ми побачили, що Україна продовжує прогресувати в 2016 році, але водночас існують серйозні тривожні ознаки, що стара гвардія все ще може перемогти реформи. Потрібно, щоб прихильники України на міжнародній арені продовжили підхід “жорсткої любові”, продемонстрований упродовж останніх трьох років, що має на меті підтримку місцевого громадянського суспільства”, – відзначив директор проекту “Країни в перехідному періоді” Нейт Шенкан.
На пострадянському просторі лише Україна, Молдова, Грузія та Вірменія не належать до країн із усталеними авторитарними режимами. Киргизстан через політику президента Алмазбека Атамбаєва дослідники зарахували до числа авторитарних країн, хоча ще рік тому він був в одному списку з Україною.
Доповідь під назвою “Країни в перехідному періоді” оприлюднюється щороку, починаючи з 1995 року. Звіт охоплює 29 посткомуністичних країн колишнього Радянського Союзу, а також Центральної, Східної Європи та Балкан. На стан демократії, йдеться в доповіді, у 2016 році негативний вплив справили вихід Великої Британії з Євросоюзу та вибори в США.
У 2017 демократичні показники більш ніж у половині з 29 країн зі звіту – у 18 країнах – зменшилися. Це друге найбільше зниження за всю історію проведення дослідження, майже таке ж, як спад після глобальної фінансової кризи 2008 року.
Угорщина на цей момент має найнижчий рейтинг з країн Центральної Європи. Показник Польщі досяг найнижчої позначки згідно з дослідженням; він є набагато нижчим порівняно з 2005-2007 роками, коли партія Право і справедливість так само була при владі. У цих країнах лідери-популісти атакували конституційні суди, підривали принципи стримувань і противаг та перетворили суспільні ЗМІ в інструмент пропаганди.
“Віктор Орбан в Угорщині та Ярослав Качинський в Польші відкрито висміюють ідею незалежних інститутів та обмеження влади більшості, чого вимагає демократія. Немає важливішого плацдарму для захисту демократії, аніж Центральна Європа”, – вказує Шенккан.