У Мін’юсті кажуть, що на окупованих територіях лишаються близько 3 тисяч в’язнів
У місцях несвободи на тимчасово окупованих територіях перебувають близько 3 тисяч людей.
Про це в ефірі “Українського радіо” розповіла заступниця міністра юстиції України Олена Висоцька.
Щодо ситуації установах, які опинилися під окупацією, то посадовиця назвала її “неоднорідною”.
“Інтерес до таких установ від окупаційної влади дуже різний. Десь заходять озброєні люди безпосередньо в установу і тероризують наш персонал, розмовляють та мають контакти із засудженими та ув’язненими. Десь цього не відбувається. Є установи, які функціонують за українським законодавством, і в нас із ними залишаються зв′язки”, – каже Висоцька.
Мандат на безперешкодне відвідування таких установ є в Червоного Хреста, і уряд веде з ним співпрацю і щодо евакуації, і щодо відвідування.
Окремо Висоцька нагадала про евакуацію установ виконання покарань, що розташовувалися неподалік лінії фронту. У відомстві не називали переліку цих установ, однак ZMINA вдалося від правозахисників дізнатися, що йдеться про:
- Орхівську виправну колонію №88;
- Вільнянську виправну колонію №20;
- Вільнянську установу виконання покарань №11;
- Софіївську виправну колонію №55;
- Селидівську виправну колонію №82;
- Торецьку виправну колонію №2;
- Холодногірську виправну колонію №18;
- Покровську виправну колонію №17;
- Хролівську виправну колонію №140;
- СІЗО №6 у Бахмуті.
“Близько 4500 засуджених та ув′язнених було евакуйовано”, – звітувала заступниця міністра.
Водночас те, що три тисячі в’язнів залишилися на тимчасово окупованих територіях, Висоцька назвала “питанням тих областей, що були захоплені в перші два дні вторгнення”.
“Це (евакуація. – Ред.) не завжди рішення тільки Міністерства юстиції України. Це спільне рішення, тут задіяні й інші органи. Насамперед ідеться про Національну гвардію, бо вони супроводжують таку евакуацію. Ті 3 тисячі в′язнів, які нині перебувають під тимчасовою окупацією, – це питання тих областей, що були захоплені в перші два дні вторгнення. Ані технічно, ані юридично гарантувати безпечну евакуацію тоді було неможливо. Ми ведемо перемовини, щоб організувати евакуацію з тимчасово окупованих територій, і не полишаємо надію, що все ж таки засуджені та ув’язнені й наш персонал зможуть бути евакуйовані до безпечних місць”, – сказала посадовиця.
Правозахисники від початку повномасштабного вторгнення критикують Мін’юст через евакуацію установ. У деяких регіонах, наприклад на Херсонщині, правозахисники називають трагічною ситуацію, в якій опинились ув’язнені. Говорять вони про це через те, що тисячі засуджених висловили бажання захистити батьківщину після 24 лютого, але тепер заяви, які вони писали, опинились у руках окупантів. Фактично ті знають поіменно готових протистояти їм зі зброєю в руках.
На Херсонщині, як розповідала колишня працівниця пенітенціарної служби, а нині прессекретарка Херсонської міської ради Гаяне Оганесян, російські військові змушують засуджених копати траншеї та стріляють у ноги тим, хто відмовляється. Після вбивства в СІЗО Херсона в’язня інші ув’язнені почали повідомляти про зменшення кількості харчування та регулярні побиття.