Як безпечно користуватись інтернетом на окупованій території? Практичні поради та лайфхаки

Дата: 17 Травня 2022

Окупуючи території України під час воєнних дій, росіяни насамперед намагаються відрізати населення від інформації та позбавити зв’язку. Адже так набагато легше поширювати дезінформацію та пропаганду, а також впроваджувати цензуру. У часи глобального поширення інтернету вже не досить просто захопити телевежі та мобільні ретранслятори. Окупанти змінюють маршрутизацію локальних мереж і переспрямовують трафік через російські сервери, як це відбувається, наприклад, на Херсонщині. Це становить значні ризики для користувачів, адже зміст їхніх комунікацій може бути доступний окупантам, ідеться не лише про спілкування, а й про взаємодію з банками та іншими сервісами. 

Консультант із цифрових технологій Віталій Мороз та експерт із цифрової безпеки Павло Бєлоусов розробили інструкцію з безпечного користування інтернетом в умовах окупації.

Рекомендації створено за сприяння DSS 380 Kyiv – школи цифрової безпеки для правозахисників, громадських активістів, представників громадських організацій та ЗМІ.

Фото: cutewallpaper.org

Чи безпечно завантажувати сервіс VPN і користуватися ним, щоб мою активність в інтернеті не бачили?

Під час користування домашнім, публічним та мобільним інтернетом на окупованих територіях нині вкрай необхідно використовувати VPN.

Чому? Тому що VPN сховає від провайдера, відповідно й від спецслужб окупантів, вашу інтернет-активність (сайти, які ви відвідуєте) та відкриває доступ до заблокованих у Росії українських медіа.

Які сервіси VPN є безпечними?

Ми рекомендуємо користуватися сервісами  Psiphon, Tunnelbear, Clear VPN (промокод на рік: SAVEUKRAINE).

Якщо вебсайт Psiphon або посилання для завантаження блокуються чи цензуруються, то ви можете відправити запит на get@psiphon3.com, щоб завантаження надіслали вам електронною поштою.

У відповідь вам автоматично надійдуть посилання для завантаження та файли програм (для Windows та Android). Зверніть увагу, що лист від Psiphon може потрапити в спам.

Чи безпечно вводити паролі у свої соцмережі або електронну пошту, чи їх не перехоплять?

Зазвичай, якщо використовується з’єднання через https, безпечно.

З електронною поштою – залежить від сервісу (налаштувань тощо) існує ймовірність перехоплення змісту листів.

Наша порада – завжди використовувати VPN. В такому разі ризик перехоплення з боку окупантів суттєво зменшується.

Якщо я змушений користуватися провайдером, який під'єднаний до російських мереж, про що треба пам’ятати?

Користуючись будь-яким провайдером, що під'єднаний до російських мереж (провайдер із Криму або ж з ОРДЛО), варто усвідомлювати, що спецслужби можуть бачити вашу інтернет-активність: сайти, на які ви заходите, зміст ваших публікацій, якщо сайт працює на http.

Також для вас буде заблокований доступ до певних українських медіа та всіх сайтів, які заблоковані в Росії.

Чи інтернет-з’єднання через сайти на https є достатнім захистом спілкування?

Зазвичай достатнім. Однак варто перестрахуватися використанням VPN, тому краще вважати, що ні.

Якщо мене зупинять окупанти й спитають, навіщо я використовую VPN?

Можна послатися на те, що ви стежите в інстаграмі за акаунтами фітнес-тренерів, кулінарів, співаків тощо, але сервіс заблоковано, і, мовляв, усі користуються, навіть Пєсков.

Чи захищає мене режим інкогніто (анонімна вкладка / приватний режим) у браузері від моніторингу з боку провайдера?

Ні. Цей режим роботи браузера ховає вашу інтернет-активність лише на пристрої.

Після закриття вкладки / браузера видаляється інформація тільки з вашого пристрою, а провайдеру (відповідно, й спецслужбам) буде відомо, на які сайти ви заходили.

Якщо жоден VPN не працює, чи є ще варіанти захиститися?

У такому разі використовуйте ТОР-браузер. Результат його роботи дещо нагадує VPN (приховування інтернет-активності та надання доступу до заблокованих сайтів), але працює повільніше та не всі сайти можуть коректно працювати.

Важливо: з ТОР захищений буде лише трафік вашого браузера, натомість VPN шифрує весь трафік усіх застосунків та служб пристрою.

Як перевірити, чи працює VPN / TOR?

Відкрийте сайт 2ip.ua та переконайтеся, що після ввімкнення VPN і оновлення сторінки змінилася ваша IP-адреса та місце перебування.

 

Якими месенджерами безпечно користуватися?

Користуйтеся Signal, WhatsApp, Threema, Telegram (для Telegram – спілкуйтеся лише в "секретних" чатах) для комунікації.

Зауважте: якщо ваш смартфон потрапить до рук окупантів, вони можуть побачити ваше листування в месенджерах.

За можливості спілкуйтеся голосом або ж налаштуйте в Signal, WhatsApp, Telegram чи Threema функцію автоматичного видалення повідомлень через один день та вимкніть (деактивуйте) створення резервних копій чатів.

Якими ще сервісами можна користуватися, щоб залишатися онлайн із близькими та друзями в окупованих містах?

Користуйтеся добіркою сервісів децентралізованих комунікацій dComms за умови наявності інтернету у вашому населеному пункті чи навіть зовнішнього відімкнення інтернету – https://dcomm.net.ua.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter