В’язнів із Криму вивозять до 49 пенітенціарних закладів по всій Росії
Ув’язнених в Криму українців вивозять до 49 пенітенціарних закладів у 23 суб’єктах Російської Федерації.
Про це повідомляє прес-служба Міністерства з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб України з посиланням на дані правозахисників, оприлюднені на круглому столі “Безправні і забуті: громадяни України в місцях несвободи на непідконтрольних Україні територіях (Крим, Донбас)”.
Також у відомстві відзначають збільшення кількості ув’язнених у місяцях позбавлення волі, що знаходяться на території Криму.
“За даними Регіонального центру прав людини, на лютий-березень 2014 року в Криму перебувало 3 400 осіб в місцях позбавлення волі. Українська гельсінська спілка прав людини та Регіональний центр прав людини зафіксували, що наразі ця цифра збільшилась до 4 700 осіб, за рахунок вироків судів, створених РФ на території анексованого Криму”, — сказано у повідомленні.
У заході, який у Верховній Раді проводив Комітет з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин спільно з Міжнародним фондом “Відродження”, взяли участь народні депутати, представники органів державної влади, наукового середовища, громадських та міжнародних організацій.
Присутня на заході представниця ГО “ДонбасСОС” Наталія Мельник зазначила, що встановити місце перебування багатьох засуджених зараз проблематично.
За її словами, засуджені скаржаться на те, що не можуть відбувати покарання відповідно до українського законодавства, не можуть скористатися умовно-достроковим звільненням, не можуть звернутися із заявою про порушення своїх прав в органи державної влади України, не мають змоги бачитися з рідними, не можуть писати та отримувати від них листи. Є випадки відсутності медичної допомоги, а також випадки загибелі внаслідок воєнних дій.
Крім того, засудженим переглядали кримінальні статті, погіршували режим утримання. При цьому строки покарання залишилися незмінними.
Опитувані також відзначають, що в російських пенітенціарних закладах використовують Кримінальний кодекс СРСР 1960 р.
Представниця “ДонбасСОС” також зробила висновок, що на непідконтрольних територіях приховують справжню кількість осіб, які виявили бажання перевестися на підконтрольну Україні територію.
Директор Програмної ініціативи “Права людини і правосуддя” фонду “Відродження” Роман Романов акцентував на необхідності визначитися зі ставленням до людей, які опинилися у місцях несвободи, багато з яких вчиняли протиправні дії, але при цьому вони залишаються українськими громадянами. Тож потрібно визначитися з тим, чи достатньо зроблено з боку української держави, чи використані всі засоби для того, щоб українські громадяни відчували, що вони є громадянами України незалежно від того, в наскільки складних обставинах вони опинилися в умовах окупації та збройного конфлікту.
Романов пропонує також ще раз подумати над тим, яка є роль міжнародних організацій, і яким способом можна вести комунікацію з людьми, які перебувають на окупованих територіях, і зокрема, в місцях ізоляції свободи.
Учасники круглого столу також обговорили питання становища засуджених та осіб, що утримуються під вартою в Криму та на Донбасі; правовий статус громадян України, що утримуються або звільнилися з місць несвободи (необхідні зміни на законодавчому рівні); механізми вирішення проблеми повернення (передачі) українських громадян, що перебувають в місцях несвободи на тимчасово непідконтрольних українській владі територіях (існуючі конвенційні механізми, механізм Омбудсмана тощо), повідомляє Комітет з прав людини.
За підсумками круглого столу учасники ухвалили рекомендації відповідним органам влади щодо підвищення ефективності законодавчого та інституційного впливу держави на процес допомоги засудженим особам та громадянам України, які перебувають на непідконтрольній уряду території і тимчасово окупованій території Криму та необхідності дотримання норм міжнародного гуманітарного права.