Україна виплатить 18 тисяч євро компенсації переселенкам із Криму та Донбасу за те, що ті не могли голосувати на місцевих виборах

Дата: 21 Жовтня 2021
A+ A- Підписатися

Європейський суд з прав людини визнав порушення права чотирьох переселенок з Донбасу та Криму, які скаржилися на те, що не могли голосувати на місцевих виборах у 2015 році. За порушення статті 1 Першого протоколу № 12 (загальна заборона дискримінації) Європейської Конвенції з прав людини Україна має виплатити їм по 4,5 тисячі євро компенсації моральної шкоди.

Таке рішення суд ухвалив у справі “Селігененко та інші проти України”.

Заявниці були змушені переїхати до Києва після окупації Криму та початку бойових дій на Донбасі. У столиці вони зареєструвались як ВПО, однак у паспортах їхнім місцем реєстрації були зазначені непідконтрольні уряду території. 

У 2015-му заявниці вирішили голосувати на місцевих виборах, однак їм відмовили, а тому вони подали до суду. Спочатку суди першої інстанції постановили, що в Україні право голосу на місцевих виборах мають громадяни, які “належать” до своїх місцевих громад і проживають у відповідних виборчих округах. Згодом ці рішення підтвердив і апеляційний суд. 

“Заявники, як і будь-які інші ВПО, перебували в істотно відмінному становищі від громадян, які проживають у зареєстрованих місцях, і навіть від інших мобільних груп населення, які могли повернутися до зареєстрованих місць проживання та проголосувати там на місцевих виборах… заходи, спрямовані на те, щоб поставити їх у рівні умови з іншими, щоб мати можливість ефективно користуватися правом, гарантованим національним законодавством, – правом голосу на місцевих виборах, були необхідні, щоб уникнути дискримінації щодо них”, – наголошують судді ЄСПЛ.

Лише в липні минулого року виборцям в Україні, незалежно від того, де зареєстровано їхнє місце проживання, дозволили закріпити своє фактичне місце як виборчу адресу та проголосувати на місцевих виборах. Ці зміни стали можливими завдяки ухваленому наприкінці 2019-го Виборчому кодексу.

Раніше виборчу адресу можна було змінити, лише змінивши місце реєстрації, що позбавляло значну кількість виборців їхнього гарантованого статтею 70 Конституції права і . Голосувати за місцем фактичного проживання не могли не тільки переселенці, але й внутрішні мігранти, які, наприклад, кілька років працюють та живуть в одному місті, а зареєстровані в іншому. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter