Більш ніж 40% українців ніколи не перевіряють інформації ЗМІ на достовірність – опитування
42% українців ніколи не перевіряють інформації, поширеної в ЗМІ, на достовірність, ще 31% замість перевірки шукають повнішу, деталізованішу інформацію.
Про це свідчать результати дослідження “Індекс медіаграмотності українців”, яке провела ГО “Детектор медіа”.
26% опитаних наголосили на тому, що для них важливим маркером є наявність у матеріалі різних точок зору або фото та відео, що підтверджують інформацію.
Чверть респондентів (25%) сказали, що схильні довіряти новині, якщо вона не суперечить їхнім уявленням і схожа на правду.
23% вважають критерієм правдивості довіру до видання, в якому вона розміщена.
Для 21% важливі добра репутація, для 14% – популярність автора.
11% українців, згідно з результатами опитування, довіряють майже всім повідомленням, поки не побачать спростування.
Дослідження також виявило, що медіаграмотність 15% українців є низькою, 33% – нижчою за середню.
44% аудиторії мають вищий за середній рівень медіаграмотності, й тільки 8% – високий.
Високий рівень медіаграмотності продемонструвала молодь 18–25 років, низький – представники старшої вікової групи (56–65 років).
Медіаграмотність “низька” та “нижча за середню” – в 63% опитаних, які здобули лише загальну середню освіту. Цей же показник серед тих, хто здобув повну чи неповну вищу освіту, – 30%.
Найнижчий рівень медіаграмотності показали жителі сіл, найвищий – міст із кількістю населення понад 500 тисяч.
Найбільші відмінності в рівні медіаграмотності спостерігаються між особами з різним матеріальним статусом. Результати опитування свідчать: що вищим є рівень добробуту, то вищою буде й медіаграмотність.
Серед категорії, якій вистачає грошей лише на їжу, 72% мають “низьке” та “нижче за середнє” значення показника рівня медіаграмотності.
Водночас серед тих, кому вистачає на все і які заощаджують кошти, ця частка становить 33%.
Опитування проводилося дослідницькою агенцією Info Sapiens на замовлення “Детектора медіа” в грудні 2020 – січні 2021 року методом інтерв’ю face-to-face серед жителів України віком від 18 років особисто.
Вибірка: 2000 респондентів, репрезентативна за віком, статтю, областю і типом населеного пункту (за винятком Криму та непідконтрольних уряду України регіонів Донецької та Луганської областей).