Справу кримського політв’язня Машаріпова повернули “апеляційному суду” на повторний розгляд
Четвертий касаційний суд м. Краснодара скерував на новий розгляд в “апеляційний суд” кримінальну справу проти Юнуса Машаріпова, якого окупаційна влада Криму обвинувачує в намірі підпалити ялтинський ліс і в зберіганні вибухівки.
Про це виданню “Кримський процес” повідомив адвокат засудженого Олексій Ладін.
За його інформацією, сам Машаріпов участь у засіданні не брав. Він перебуває на примусовому психіатричному лікуванні в лікарні закритого типу.
Обвинувачений подав касацію після того, як незаконний “Верховний суд Криму” визнав частину доказів неприпустимими. Це стосується примусового вилучення зразків біологічного матеріалу, згодом виявленого на упаковці, в яку загорнули знайдену під час обшуку в Машаріпова вибухівку.
Дата чергового, вже третього розгляду справи у “Верховному суді Криму” наразі не відома.
Нагадаємо, Машаріпова затримали й заарештували у вересні 2017 року. За його словами, співробітники ФСБ Росії били та катували його струмом, тому йому довелось обмовити себе. Він розповідав, що з 2014 року вів правозахисну діяльність, “повідомляючи організації про порушення прав дітей, пенсіонерів”.
Обвинувачення інкримінує Юнусу Машаріпову, що той начебто виготовив два саморобних вибухових пристрої запальної дії і перевіз їх на ділянку місцевості поряд із Севастопольським шосе за 50 м від храму Святого Архистратига Михаїла Російської православної церкви, розташованого в селищі Ореанда в Ялті. За їхньою допомогою він нібито планував підпалити ліс на території Ялти, щоб дестабілізувати соціально-політичну ситуацію в регіоні. Крім того, російські силовики звинувачують чоловіка в тому, що він нібито незаконно придбав димний порох і зберігав його в гаражі.
Юнус Машаріпов стверджує, що після затримання співробітники ФСБ застосовували до нього насильство. Заяву з описом тортур він скерував на ім’я голови “УФСБ в Криму” Віктора Палагіна та “народу, владі, депутатам України, ЗМІ, правозахисним організаціям”, про що 1 грудня 2017 року повідомила низка видань.
Незаконний “Ялтинський міськсуд” засудив чоловіка до чотирьох років колонії та штрафу в 110 000 рублів за звинуваченням у виготовленні та зберіганні вибухових речовин. Касаційна інстанція незаконного “Верховного суду Криму” задовольнила скаргу Машаріпова.
Російський правозахисний центр “Меморіал” визнав Машаріпова політв’язнем.
Як відомо, станом на кінець 2020 року 15 людей продовжували перебувати в ув’язненні в справах “українських диверсантів та шпигунів”. Йдеться про Андрія Захтея, Володимира Дудку, Олексія Бессарабова, Дмитра Штиблікова, Гліба Шаблія, Геннадія Лімешка, Леоніда Пархоменка, Костянтина Давиденка, Дениса Кашука, Дмитра Долгополова, Анну Сухоносову, Юнуса Машаріпова, Івана Яцкіна, Костянтина Ширінгу та Галину Довгополу.
Правозахисники просять небайдужих громадян писати політв’язням листи. Це можна зробити онлайн через проєкт громадського об’єднання “Кримська солідарність”. Ви також можете підписати петицію Prisoners Voice та поширити цю новину.
Згідно з даними українських правозахисних організацій, усього у в’язницях Росії та тимчасово окупованого Криму наразі незаконно утримують щонайменше 102 людей. 76 із цього списку – кримські татари. 48 політв’язнів уже дістали вироки в кримінальних справах.