У Росії вперше зарахували фізичних осіб до списку “ЗМІ – іноземних агентів”
Міністерство юстиції Росії внесло перших п’ятьох фізичних осіб до реєстру “іноземних засобів масової інформації, що виконують функції іноземного агента”.
Про це повідомляє “Радіо Свобода”.
Так, до реєстру потрапили правозахисник Лев Пономарьов, громадянська активістка Дар’я Апахончич, журналісти Людмила Савицька і Сергій Маркелов, які співпрацюють із “Радіо Свобода”, а також автор “Радіо Свобода” і головний редактор сайту “Псковська губернія” Денис Камалягін.
На яких підставах вони потрапили до реєстру, Міністерство юстиції РФ не пояснює.
Російське законодавство передбачає, що “ЗМІ – іноземним агентом” можуть визнати фізичну особу, яка поширює матеріали видання або юридичної особи, визнаної іноземним агентом, бере участь у їхньому створенні й отримує закордонне фінансування.
Раніше до цього реєстру іноземних агентів потрапили, зокрема, “Радіо Свобода” та його регіональні проєкти, телеканал “Настоящее время”, а також ще кілька підрозділів медіакорпорації “Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода”.
Це накладає на ЗМІ додаткові обмеження: наприклад, обов’язок надавати регулярні фінансові звіти про свою діяльність і в певний спосіб маркувати свої публікації в ЗМІ.
У “Радіо Свобода” це розцінюють як “небезпечні зусилля, спрямовані на переслідування журналістів, і кроки до того, щоб громадяни Росії отримували тільки схвалену Кремлем інформацію”.
Російські посадовці вважають закон “симетричною відповіддю” на те, що російський спонсорований з бюджету канал RT змушений був реєструвати підрозділ у США на виконання американського закону про іноземних агентів. Однак RT здійснює цілодобове телемовлення в кабельних мережах по всій території США, натомість доступ до кабельних мереж і ефірного теле- і радіомовлення для іноземних ЗМІ в Росії значно обмежено.
Віцепрезидентка та головна редакторка “Радіо Свобода” Дейзі Сінделар засудила рішення влади РФ занести до списку “ЗМІ – іноземних агентів” п’ятьох фізичних осіб – громадян Росії.
“Те, що професійні журналісти опинилися серед перших із тих, кого Росія назвала “іноземними агентами”, заслуговує на осуд. Наші колеги з проєкту “Север.Реалии” відповідально підходили до інформування про безліч проблем: від свободи слова до корупції місцевої влади і зростання числа жертв коронавірусу. Своїм сьогоднішнім рішенням Міністерство юстиції недвозначно дає зрозуміти, що чесне повідомлення про факти є для нього злочином і що воно не зупиниться ні перед чим у своїх спробах змусити замовкнути голоси людей, що прагнуть інформувати, захищати й давати можливість висловитися своїм співвітчизникам, громадянам Росії”, – сказала Сінделар.