Що з цим не так? Тест до Дня прав людини – для журналістів та читачів

A+ A- Підписатися

Вже декілька років наша організація опитує українців та українок про те, що вони знають і думають про права людини. Зокрема, звідки про них дізнаються. Незмінно більшість опитаних відповідає, що їхнім джерелом інформації про права людини є ЗМІ. У цьому тесті ми пропонуємо журналістам перевірити, чи добре вони орієнтуються у темі. А заразом і самим читачам та читачкам – чи розуміють вони, коли у журналістському матеріалі порушують права людини, вдаються до некоректної термінології або дискримінації.

Тест розроблений за підтримки Посольства США в Україні.

1 / 8

Яке слово коректно вжити на місці пропуску у наступному реченні? Російська Федерація, що у 2014 році ________  Крим, проводить на півострові політику мілітаризації дітей.

Question Image

2 / 8

Чи все коректно у цьому заголовку: “Зупиніть тортури на кордоні. У Польщі влаштували акцію солідарності з нелегальними мігрантами”?

Question Image

3 / 8

Яка з новин нижче не стосується прав людини?

Question Image

4 / 8

А як з погляду прав людини сайт "Кореспондент" висвітлив цю інформацію

"На Чернігівщині 12-річна дівчинка завагітніла від 17-річного хлопця. Наталя та Сергій хочуть узаконити стосунки, купити дім, жити окремо від батьків і виховувати дитину. Сергій, обранець Наталі, зізнався, що мріяв, що у 20 років стане батьком, але це сталося раніше. Того вечора батьки дівчинки пішли, щоб обігріти інший будинок, молоді люди залишилися удвох".

Question Image

5 / 8

Заголовок якої з наступних новин не є сексистським?

Question Image

6 / 8

Подивімося на такий заголовок до новини: “Фінансова “містика”: на Чернігівщині після візитів ромів у людей зникли гроші”.

У матеріалі йдеться про факт, що став відомий журналістам регіонального інтернет-видання “з власних джерел” – а саме про дві заяви до поліції від мешканців Чернігівщини. У тексті двоє потерпілих стверджували, що їх обікрали “жінки ромської національності” та “невідомі особи ромської національності”. Чи порушує цей матеріал пункт Кодексу журналістської етики про недискримінацію?

7 / 8

Минулого року на сайті “Українська правда” опублікували інтерв'ю з мером Івано-Франківська Русланом Марцинківим під заголовком: “Я не змінив своєї думки – гей не може бути патріотом”. У нього винесли фразу, яку журналіст отримав у якості відповіді на своє останнє запитання. Чи виправдано таке журналістське рішення з точки зору прав людини?

Question Image

8 / 8

У 2020 році у лексикон українських ЗМІ увійшов термін “соросята”. Його використання свідчить про журналістську неупередженість?

Question Image

Ваш результат

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter