Зміна клімату: в ООН прогнозують за 30 років більше хвороб та колапс екосистем

Дата: 24 Червня 2021
A+ A- Підписатися

Зміна клімату докорінно змінить життя на Землі в найближчі 30 років, навіть якщо люди зможуть зменшити викиди парникових газів, що спричиняють потепління планети.

Такого висновку дійшли автори проєкту звіту Міжурядової групи експертів зі зміни клімату (IPCC) при ООН, який є в розпорядженні AFP, передає “Українська правда“. 

У документі йдеться, що “вимирання видів, більше поширення хвороб, нестерпна спека, колапс екосистем, міста, яким загрожує підвищення рівня моря, – ці та інші руйнівні кліматичні впливи пришвидшуються і неминуче стануть болісно очевидними до того, як дитині, народженій сьогодні, виповниться 30 років”.

Документ покликаний вплинути на важливі політичні рішення. У проєкті звіту є як мінімум чотири основні висновки, які навряд чи будуть змінені до його випуску.

  • За потепління на 1,1 градуса за Цельсієм клімат уже змінюється. Тривале потепління навіть вище 1,5 градуса за Цельсієм може призвести до “прогресивно серйозних століттями й у деяких випадках незворотних наслідків”. Деякі організми не зможуть адаптуватися, як, наприклад, коралові рифи. Десять років тому вчені вважали, що обмеження глобального потепління 2 градусами Цельсія вище рівня середини XIX століття буде достатнім. Цю мету закріплено в Паризькій кліматичній угоді 2015 року. Судячи з поточних тенденцій, у найкращому разі світ наближається до 3 градусів Цельсія.
  • Світ повинен визнати цю реальність і підготуватися до атаки, адже поточний рівень адаптації буде недостатнім для реагування на майбутні кліматичні ризики. До 2050 року з великою ймовірністю зіткнуться з хронічним голодом ще десятки мільйонів людей, а ще 130 млн можуть опинитися в крайній бідності протягом десятиліття, якщо нерівність поглиблюватиметься. У 2050 році в прибережних містах, що розташовані на “передовій” кліматичної кризи, сотні мільйонів людей опиняться під загрозою повеней і дедалі частіших штормів, які стануть ще небезпечнішими через підвищення рівня моря. Ще близько 350 млн людей, що живуть у міських районах, зіткнуться з нестачею води через сильну посуху за потепління на 1,5 градуса Цельсія або 410 млн за 2 градусів Цельсія. Ці додаткові пів градуса також означають, що ще 420 млн осіб зазнають екстремальних і потенційно небезпечних теплових хвиль.
  • У звіті описується небезпека складних і каскадних впливів, а також порогові значення точки неповернення в кліматичній системі, відомі як переломні моменти, які вчені тільки почали вимірювати й розуміти. Нещодавні дослідження показали, що потепління на 2 градуси за Цельсієм може підштовхнути танення крижаних щитів на вершині Гренландії і Західної Антарктики – у разі наявності криги, достатньої для підйому океанів на 13 метрів, – до точки неповернення. Інші переломні моменти можуть призвести до трансформації басейну Амазонки з тропічних лісів у савану та до вічної мерзлоти Сибіру, ​​що сприятиме подальшому потеплінню. У найближчому майбутньому деякі регіони – східна Бразилія, Південно-Східна Азія, Середземномор’я, Центральний Китай – і берегові лінії майже всюди можуть постраждати відразу від декількох кліматичних лих: посухи, хвиль тепла, циклонів, лісових пожеж, повеней.
  • Водночас, за IPCC, багато чого можна зробити, щоб уникнути найгірших сценаріїв і підготуватися до ударів, яким уже неможливо запобігти. Зокрема, збереження і відновлення так званих екосистем блакитного вуглецю, наприклад ламінарії і мангрових лісів, збільшують запаси вуглецю. Перехід на більш рослину дієту також може скоротити викиди, пов’язані з харчовими продуктами, на 70% до 2050 року. Зазначається, що потрібні трансформаційні зміни, що впливають на процеси й поведінку на всіх рівнях: окремої людини, спільноти, бізнесу, інститутів і урядів.

Раніше в ООН прогнозували, що є 40% імовірності тимчасового перевищення в найближчі п’ять у світі температурної межі, встановленої Паризькою кліматичною угодою.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: