За чотири років побільшало українців, які знають, як отримати безоплатну правову допомогу, – дослідження

Дата: 03 Червня 2021
A+ A- Підписатися

Чверть опитаних українців знають про систему безоплатної правової допомоги, а також де та як можна таку допомогу отримати .

Про це свідчать дані загальнонаціонального дослідження “Що українці знають та думають про права людини”, яке у 2020 році проводив Фонд “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва спільно з Центром прав людини ZMINA.

Результати дослідження презентували 2 червня на заході, присвяченому 10-й річниці прийняття Закону України “Про безоплатну правову допомогу”.

Останніми роками, як зазначають соціологи, суттєво збільшився рівень поінформованості українців про можливість отримання безоплатної правової допомоги. Якщо у 2016 році менш ніж 12% респондентів відповіли, що знають про систему БПД, то під час останнього опитування ствердно відповіли вже понад 25%.

Згідно з отриманими даними, люди з високим рівнем освіти частіше знають про можливість отримати безоплатну правову допомогу від держави. А віковий зріз продемонстрував, що найбільш обізнані про систему БПД громадяни середнього віку, найменш – старші люди.

“Постійна комунікація з мешканцями громад дуже важлива для нас. Ми розповідаємо людям про їхні права, що робити в разі їхнього порушення, про можливість отримати безоплатну правову допомогу. Минулого року в ЗМІ та інтернеті оприлюднено понад 45,5 тис. публікацій, підготовлених нашими фахівцями”, – розповів в. о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги Олександр Баранов.

Загалом торік в Україні провели понад 16,4 тис. правопросвітницьких заходів щодо системи БПД, охоплення яких становить 950 тис. осіб. Така активна комунікаційна та правопросвітницька діяльність, як зазначають фахівці, значною мірою вплинула на те, що кількість респондентів, які зверталися до системи БПД, зросла більш ніж удвічі – з 5,4 до 12,4%. Тобто кожен восьмий опитаний українець отримав безоплатну правову допомогу.

Респонденти, які зверталися до системи БПД, найчастіше потребували правових консультацій та роз’яснень – це майже 58%, кожен третій користувався послугами адвокатів, які співпрацюють із системою БПД, а 14% отримали представництво інтересів у суді.

Загалом упродовж 2018–2020 років дещо змінилось уявлення українців про ефективні способи захисту своїх прав. Серед опитаних стало менше тих, хто вважає дієвим розв’язання проблеми власними силами, включно з використанням зброї (–4,9%) та хабаря (–2,5%). Натомість збільшилася частка респондентів, які впевнені в ефективності звернення до системи безоплатної правової допомоги (+4,7%). Це свідчить про зростання довіри населення до сервісів системи та про якість надання правових послуг.

Коментуючи результати дослідження, керівниця групи ініціатив із прав людини, координаторка проєкту ПРООН “Права людини для України” Світлана Колишко зазначила, що такі цифри демонструють високу ефективність роботи системи безоплатної правової допомоги.

“Особливо зараз, коли перед світом постала глобальна криза через пандемію коронавірусного захворювання COVID-19, доступ до безоплатної правової допомоги є вкрай важливим для забезпечення верховенства права та прав людини в Україні”, – підсумувала вона.

Нагадаємо, що минулого року на гарячу лінію безоплатної правової допомоги надійшло понад 275 тисяч дзвінків. До цього Мін’юст презентував мобільний додаток БПД.

Раніше ZMINA розповідала про те, як в Україні з’явилася система безоплатної правової допомоги та в чому полягає її унікальність.


Загальнонаціональне опитування, присвячене темі прав людини в Україні, проведене Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва у 2020 році. Загалом було опитано 2002 респонденти методом «віч-на-віч» за вибіркою, що репрезентує доросле населення України (за винятком непідконтрольних Уряду України територій). Вибірка репрезентативна за такими показниками як стать, вік, тип поселення та область проживання. Максимальна випадкова похибка вибірки не перевищує 2,2%.

Це вже третє загальнонаціональне дослідження «Що українці знають та думають про права людини», яке проводиться Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з Центром прав людини ZMINA та за підтримки проєкту «Права людини для України», який впроваджується ПРООН в Україні та фінансується Міністерством закордонних справ Данії.

Фотографія обкладинки: storozhynets.info

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: