Журналісти вимагають скасувати норму про попереднє узгодження інтерв’ю

Дата: 01 Квітня 2015
A+ A- Підписатися

Журналістські організації вимагають скасувати законодавчі зміни, згідно з якими особа, в якої журналіст бере інтерв’ю, є його співавтором, тому текст інтерв’ю потрібно узгоджувати з ним перед публікацією.

Законопроект № 2047 “Про внесення змін до статті 13 Закону України “Про авторське право і суміжні права” має бути доопрацьовано з залученням медійних громадських організацій і розглянуто Верховною Радою України у найкоротший термін.

Про це заявили Незалежна медіа-профспілка і Національна спілка журналістів.

Стаття 13 пункт 3 нині діючого закону говорить, що співавтором журналістського матеріалу, який базується на інтерв’ю, є особа, в якої журналіст бере інтерв’ю: “Співавторством є також авторське право на інтерв’ю. Співавторами інтерв’ю є особа, яка дала інтерв’ю, та особа, яка його взяла“.

Пункт 5 цієї ж статті вказує, що її положення не поширюються на випадки оприлюднення чи  надання  інформації  на підставі Закону України “Про доступ до публічної інформації”, але на практиці це перешкоджає журналістам виконувати свої обов’язки з інформування суспільства.

Автори законопроекту не звернули належної уваги, що більшу небезпеку несуть вимоги статей 2 Закону України “Про друковані ЗМІ (пресу) в Україні” та 63 статті “Про телебачення і радіомовлення”, які вимагають узгодження інтерв’ю саме з посадовою особою і надають посадовій особі право ознайомитись до публікації чи оприлюднення з передачею або текстом“, – йдеться у повідомленні НМПУ.

Журналісти нагадують, що вимога попереднього погодження суперечить практиці Європейського суду з прав людини, відповідно до якої журналіст не може бути обмеженим отриманням згоди на публікацію інтерв’ю. Така згода надається в момент, коли особа погоджується на інтерв’ю.

НСЖУ і НМПУ  вважають, що  інтерв’ю  посадової  особи  про свою діяльність на посаді  не можна кваліфікувати як творчу працю, а лише задоволення потреб суспільства у важливій інформації. Чиновник не може виступати співавтором інтерв’ю, вимагати попереднього узгодженням з ним інформації, відеозапису. Є переконання в тому, що обов’язковість узгодження інтерв’ю мусить бути однозначно скасована“, – зазначено у заяві.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: