Сущенко розповів, як повертався додому

Дата: 11 Вересня 2019
A+ A- Підписатися

На першій після повернення до України прес-конференції журналіст Роман Сущенко розповів про деталі свого звільнення з російського ув’язнення.  

“До останньої миті я не знав, як і коли це буде. Дипломати казали: “Ми працюємо”. Не було сенсу давати надію, тим більше ні дати, ні часу не було відомо?” –  цитує Сущенка кореспондентка Центру прав людини ZMINA

За його словами, після обіду 15 серпня у колонії села Утробіно Кіровської області йому сказали збирати речі. По четвергах у цьому місті несвободи зазвичай відбувався етап.

“Нічого не кажучи, нам дали кілька годин, щоб зібрати речі. Я зібрав. Трішки пізніше сказали, що обмеження ваги багажу – 20 кілограмів. Із цього не важко зробити висновок, що це буде літак. Куди – невідомо”, – розповідає журналіст.

Під час кількох зустрічей із представниками адміністрації колонії в’язню Кремля говорили, що його вимагають етапувати до Москви. Сущенку вдалося домовитися з адміністрацією колонії про дзвінок консулу.

“Я зателефонував йому і сказав, що мене етапують. Куди – невідомо, але літаком і, швидше за все, у столицю. З його відповіді я зрозумів, що йому також нічого невідомо. 16 серпня нас етапували літаком із Кірово у Москву – в аеропорт “Внуково”.  А далі я опинився у СІЗО “Лефортово”, де увесь цей час знаходився в камері. Ніяких контактів із адвокатом, родичами, консулом, попри мої вимоги не було. Лише за добу чи за дві з’явився представник адміністрації і сказав, що на зустріч прийшов консул. Зустріч була формальна, суто для підпису. Консул сказав, що справу вирішено, потрібно лише підпис. У нього очі були наповнені “іскрами” і сльозами. Він видав посвідчення про повернення”, – зазначив Сущенко.

При цьому він зауважив, що про час звільнення йому тоді ніхто не назвав. Лише згодом представник адміністрації колонії повідомив йому, що доведеться почекати ще півтора тижні.

“Наступної ночі о 4-й ранку стукають до камери і кажуть збиратися з речами. І ось я зрозумів, що наближається цей час. Коли ми прибули у Внуково нам зачитали указ Путіна про помилування 11 осіб. Тільки у моряків там дещо інша юридична ситуація. І вже тоді я зрозумів, що ось вона – свобода. Ще кілька годин польоту і все”, – додав журналіст.

Нагадаємо, українського кореспондента Укрінформу у Франції Романа Сущенка затримали  30 вересня 2016 року в Москві, куди він прибув із приватною поїздкою. 7 жовтня 2016 року йому пред’явили звинувачення в шпигунстві.

Московський міський суд 4 червня 2018 року засудив Сущенка до 12 років ув’язнення в колонії суворого режиму. 12 вересня Верховний суд РФ визнав це рішення законним.

7 вересня 2019 року між РФ і Україною відбувся обмін утримуваних осіб у форматі “35 на 35”. В Україну повернулися 35 осіб, зокрема 11 незаконно засуджених українців і 24 моряки, захоплені у районі Керченської протоки у листопаді 2018 року.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: